Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: O čtyřech obavách Evropy z Donalda Trumpa

Názory

  13:33
PRAHA - Nová americká administrativa hledá cesty, jak řešit obchodní spory mimo Světovou obchodní organizaci čili WTO. Přitom dvě dekády stará globální pravidla světového obchodu pomohli dříve Američané vytvořit.

Donald Trump, prezident Spojených států amerických. foto: Reuters

Informuje o tom deník Financial Times, kde se píše o tom, že nastupující administrativa požádala experty a právníky, aby vymysleli, jak bude Amerika moci používat sankce vůči některým zemím unilaterálně, mimo systém WTO.

Asi to při Trumpových heslech typu „America first“ moc nepřekvapí a koneckonců v kampani Trump prohlásil, že „WTO je neštěstí“. Z pacifické dohody TPP už Trump vycouval a celkově vyjadřuje nechuť k mezinárodním organizacím a dohodám.

Trump se vyjadřoval i proti NATO, ale nakonec obsadil bezpečnostní posty generály, kteří jednoznačně reprezentují tradiční (dodejme, že také protiruský) establishment.

Všechny důležité posty v oblasti zahraničního obchodu (Wilbur Ross, Robert Lighthizer, Peter Navarro) jsou obsazeny lidmi, kteří se jasně vymezují proti WTO.

Jakmile ale Američané začnou obcházet WTO, začnou ostatní činit totéž. Ve světovém obchodu nastane Divoký západ...

Dodejme, že obchod a bezpečnost jsou provázány. Těžko by mohly fungovat vzájemné bezpečnostní záruky, kdyby spolu měly tytéž země vést obchodní válku.

...

Deník The Wall Street Journal má ve zpravodajském textu hezký sumář všeho, čeho se Evropa na Trumpovi obává.

Celkově jde o to, že Evropa má úzkost z toho, že politika „America first“, skepse k multilaterálním institucím a entuziasmus pro brexit signalizují posun Ameriky směrem od systému stojícího na pravidlech, který Evropané chápou jako základ své prosperity a bezpečnosti. Je ale ironií, že od Trumpova nástupu se evropské ekonomické ukazatele zlepšují, ruku v ruce s vyhlídkami světového ekonomického růstu.

Pozitivní je také to, že MMF s Trumpovým názorem v zádech bude podmiňovat svou účast v pomoci Řecku nominálním oddlužením. A pokud budou muset Evropané více zbrojit, dopad na ekonomický růst bude rovněž pozitivní, zvláště budou-li zbrojní výdaje vyňaty z fiskálních pravidel Bruselu.

Nicméně Evropa se obává:

1. Amerika může zkoušet řízeně oslabovat dolar, což by evropskému ekonomickému oživení nepomohlo.

2. Je tu obava, zda „America first“ nepovede k protekcionismu. Proslulý německý vývoz by mohla ohrozit zvažovaná hraniční taxa.

3. Pokud Amerika bude výrazně a jednostranně deregulovat banky, může to vést k fragmentaci světového finančního systému a k opakování podmínek, které vedly ke globální finanční krizi.

4. Další obava spočívá v tom, že Trump ekonomicky oslabí Evropu tím, že bude podněcovat evropské politické rozpory a rozkližovat instituce společné měny.

...

Britská libra výrazně oslabuje s tím, jak premiérka Theresa Mayová dává najevo, že bude souhlasit s opakováním referenda o skotské nezávislosti.

Otázka ovšem je, o čem toto referendum bude, protože členství Skotska v EU nejenže není automatické, ale Španělsko ho bude zcela rozhodně vetovat kvůli Katalánsku.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!