Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
24. listopadu 2015 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: O ISIS a patologickém dualismu

Boje v Sýrii - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje v Sýrii - ilustrační foto | foto: Reuters

Lídr německých židovských obcí Josef Schuster se připojil k těm, kdo volají po tom, aby Německo zastavilo příliv uprchlíků jasným stropem.

Přestože německá židovská komunita je malá, její slovo má velký vliv a váhu díky zodpovědnosti Německa za holokaust.

Podle Schustera chce většina uprchlíků žít v míru a svobodě, ale přicházejí z kultur, ve kterých jsou nenávist k Židům a intolerance fixním komponentem. Nejde prý jen o Židy, ale i o práva žen a homosexuálů.

Kdyby prý uprchlická vlna pokračovala neztenčeným tempem, bude integrace nesmírně složitá a těžko se budou migrantům předávat naše hodnoty.

...

Tento článek Davida Brookse z The New York Times je už pár dní starý, ale považuji za vhodné ho sem dát.

Brooks recenzuje knihu Jonathana Sackse „Ne v božím jménu: jak se postavit náboženskému násilí“. Je prý snadné si myslet, že ISIS je nějakým druhem zla, středověkou rakovinou, která se vynořila v moderním světě. Většina z nás chce „hledat štěstí“ a tady se vynořil nějaký fundamentalistický anachronismus, který šíří smrt.

Podle Sackse ale nebude 21. století stoletím sekularismu, ale desekularizace a náboženských konfliktů.

Jeden z důvodů je demografický. Náboženské komunity mají více dětí a přibývá jich, u sekulárních komunit je tomu naopak. Všechny nereligiózní populace v historii od Indie po Řecko zaznamenaly demografický pokles.

Žijeme prý ve století, které nám nabídlo maximum výběru a minimum smyslu. Sekulární náhrady náboženství – nacionalismus, rasismus a politické ideologie – většinou vedou k neštěstí. Takže mnoho lidí utíká k náboženství, které má – především islám – často extremistické formy.

Náboženství podporuje skupinovost a na té je špatné to, že vyvolává konflikt s lidmi mimo skupinu. Extrémní náboženství vede k patologickému dualismu, mentalitě, která dělí svět na ty, kteří jsou dobří, a na ty, kteří jsou zatracení a špatní.

Patologický dualista neumí smířit své ponížené místo na světě s pocitem vlastní morální nadřazenosti. Proto se rozhodne pro politické náboženství – kalifát – a chce zničit všechno mimo něj apokalyptickou silou. Objevuje se jakési altruistické zlo: sebeobětování dovoluje výjimečnou krutost a nelítostnost. Jako v Paříži.

ISIS porazíme jen zbraněmi, ale k trvalému míru potřebujeme něco jiného.

Sekularismus a morální relativismus nestačí, ani láska. Nestačí ani pouhá láska k bližnímu. Je třeba nově vykládat základní náboženské knihy apod.

...

Gideon Rachman ve Financial Times apeluje na to, aby Západ rychle našel společnou pozici a uzavřel spojenectví s Ruskem v boji proti ISIS.

Samozřejmě že to leckoho na Západě děsí a samozřejmě že to bude nesmírně komplikované, ale je to potřeba zkusit.

Politika je o prioritách a po pařížských útocích je porážka ISIS hlavní priorita Západu. Za druhé jsou tu indicie, že se Rusko z Ukrajiny stahuje.

A za třetí ani Západ, ani Rusko nemají monopol na moudrost ohledně toho, jak řešit konflikt v Sýrii.

V případě Ukrajiny Rusko zásadním způsobem porušilo mezinárodní právo a podle leckoho je pro Západ nebezpečnější než ISIS. Rusko se vyzbrojuje a zastává silně nacionalistické a protizápadní názory. Nad těmito argumenty nejde mávnout rukou, a proto vstřícnost vůči Rusku musí být postupná a podmíněná. Pokud ale bude příměří na Ukrajině trvat a Rusko bude v Sýrii konstruktivní, je podle Rachmana možné uvažovat o postupném opuštění sankcí v polovině příštího roku.

...

Michael O’Hanlon, bezpečnostní specialista Brookings Institution, jednoduše a přehledně vysvětluje, jakou změnu v pozemní válce proti ISIS by způsobila americká vojenská účast.

Text vyjmenovává, co by změnilo 100 000 amerických vojáků na zemi, co 50 000 vojáků, co 25 000 a co 5000. K důsledné, ale postupné porážce ISIS i Asada by stačilo 50 000 vojáků. V Iráku měli Američané 100 000 vojáků, to je ale mnohem větší země než Sýrie.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...