Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: O německé deziluzi z měnové unie

  12:44
Podle komentátora Financial Times Wolfganga Münchaua se v Německu odehrává podobná debata jako v Británii na počátku 90. let. Zastánci společné Evropy by měli vědět, co vlastně prohrálo bitvu o EU ve Spojeném království. Na počátku 90. let verbální útoky proti EU v britské politice zdomácněly. Margaret Thatcherová pořád varovala před evropským superstátem.

Vlajka Evropské unie (ilustrační foto) foto:  Petr Topič, MAFRA

Brusel začal být spojován s rozbujelou byrokracií. A lidé si představovali zvláštní vlaky plné evropských parlamentářů a jejich týmů, jak pendlují mezi Bruselem a Štrasburkem. Tak nějak začal brexit, tak byly položeny jeho základy. Münchau o tom píše zde.

Něco podobného se podle Münchaua děje v Německu, přestože je proces teprve v raném stadiu. Necílí se ovšem na Evropskou unii jako takovou, ale na Evropskou centrální banku (ECB) a na eurozónu. Jazyk se už vymkl kontrole.

Německá média referují o negativních úrocích jako o trestných úrocích, které někdo vymyslel, aby vytrestal německé vkladatele. Německé televizní programy vážně reportují o tom, že ECB plánuje využít peníze německých vkladatelů k nákupu pochybných aktiv po celé Evropě. Die Welt píše o vyvlastnění německých střadatelů, což je fráze, která má alarmující historické konotace. Dokonce i liberálnější noviny jako Die Zeit akceptují názor, že ECB je příčinou nízkých úroků.

Jsou tu jasné paralely s historií brexitu. Navenek to vypadalo, že má Británie s EU báječnou dohodu. Byla v celní unii a na jednotném trhu, ale nikoli v eurozóně nebo v Schengenu, kde se dá cestovat bez pasu. Britové si zabezpečili opt-out a výjimky v mnoha oblastech. David Cameron před referendem dojednal další ústupky. Dnes má Německo obrovský prospěch z členství v eurozóně a velmi slabé důvody ke stížnostem.

Je to něco jako objektivní pravda. Takhle ale nejsou věci vnímány uvnitř Německa. Tam převládá dojem, že měnová unie nefunguje, jak by měla. Existuje hysterická debata o nerovnováhách v platebním systému Target 2, jemuž málokdo rozumí, a o negativních úrocích. Němci jsou velmi neklidní z toho, že sdílejí měnový klub se zeměmi, jejichž lídrům nedůvěřují.

Trochu toho neklidu má i určitou racionalitu. Němci mají velké přebytky – a ty jsou investovány v zahraničí. Návratnost těchto investic je ale nejnižší ze skupiny G7. Aktiva, do kterých Němci investují – jako jsou třeba automobilky v Číně –, vysoce korelují s domácí ekonomikou a také nechrání Německo před demografickým rizikem. Země, do kterých se investuje, mají většinou podobný demografický profil jako Německo.

Německo bude nyní čelit jistému souběhu rizik a ohrožení. Jeho průmysl svým způsobem stále žije z vynálezů 19. století. Šampioni německého průmyslu jsou superhvězdami analogového věku. Nyní ale čelí nejisté budoucnosti. Žádná z německých firem není lídrem ve výrobě baterií, tedy technologií pro příští generace aut. Německo nemá pořádnou vědeckou kapacitu v umělé inteligenci, nic srovnatelného s USA a Čínou. Německo má stále skvělé inženýry, ale nemá nejlepší vědce a výzkumníky. Obsese fiskálním pořádkem zapříčinila chronické podinvestování veřejného sektoru. Je těžké předvídat, jak se Německo vyrovná s duální hrozbou technologického posunu a měnovou unií, kterou ohrožují nerovnováhy. Nejlepší by bylo udělat cokoli, co je třeba k záchraně měnové unie. Ukončit obsesi fiskálních přebytků a zvýšit investice do vědy, technologií a vojenské infrastruktury.

To byla musela triumfovat naděje nad zkušeností. Německo se totiž posouvá přesně opačným směrem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.