Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: O neuvěřitelně krátké paměti

Názory

  12:34
„Chci jasně prohlásit, že ODS nebude vyjednávat s ANO o nové vládě,“ řekl předseda ODS Petr Fiala hned po volbách a vyloučil, že by mohla ODS tiše podporovat vládu ANO s jiným premiérem, než je Andrej Babiš.

Miloš Zeman a Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Varianta podpory neexistuje,“ řekl Fiala. Více třeba zde nebo tady.

Přesto Andrej Babiš řekl, že koalice s ODS se mu líbí nejvíc. Více třeba zde. Pravil též, že „Petr Fiala je slušný člověk“ a podobně.

Jana Černochová se vyjádřila, že by raději vystoupila z ODS, než aby s ANO jednala o vládě. Více třeba tady.

ČSSD oznámila, že směřuje do opozice. Dokud tato strana nevymění vedení, není stejně s kým jednat. Vládu s ANO odmítli i Piráti. Podrobnosti například tady a mnohde jinde. V případě STAN a TOP 09 je to úplně dané a ložené.

Proč to tady všechno píšu, když i ten, kdo sleduje politiku z rychlíku, si to dobře pamatuje (pro jistotu záměrně cituji jiné zdroje, než jsou média z firmy Mafra).

Například proto, že komentátorská obec z firmy Economia, a. s., i ze serveru Novinky.cz už má dnes jasno v tom, že to tak vůbec nebylo. Výše zmíněné se nestalo, nikdo to nikdy neřekl a nikdo to nikdy neslyšel. Bude to vymazáno z historie.

Velící narativ komentátorské obce je dnes jiný: Babiš žádnou většinovou vládu přece nikdy nechtěl, s nikým nejednal, žádnou nabídku nikdy nikomu nedal, nikdy to nemyslel vážně apod. Píše to třeba Martin Fendrych zde nebo Erik Tabery tady.

Podle Fendrycha Babiš ODS nic nenabídl a žádné jednání vlastně neproběhlo. Podle Taberyho „Babiš o koaliční vládu nestojí. Vlastně ani nezkusil o ní jednat.“

Jiří Pehe zase ví, že „Babišovo ANO by mohlo snadno vytvořit většinovou vládu, kdyby prezident a Babiš netrvali na tom, že premiérem musí být právě Babiš“.

Možnosti jsou dvě: buď někomu přesvědčení velí nepamatovat si či popřít, co bylo cca před čtrnácti dny a co bylo před týdnem, nebo si to někdo skutečně nepamatuje. Nevím, co je lepší, snad asi to druhé.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost. 

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!