Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
2. prosince 2019 12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: O rusko-čínské alianci a plynovodu

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Deník The Wall Street Journal píše o tom, že se dnes slavnostně otevírá rusko-čínský plynovod za 55 miliard dolarů. Čína a Rusko jsou nyní partneři a plynovod to materiálním způsobem dokazuje. Vzniklo tu fyzické pouto dvou mocností, které – každá zvlášť – vyzývají Ameriku i Západ.

Peking a Moskva – po letech rivality a vzájemného podezírání – rozšiřují strategické partnerství, které může ovlivnit globální politiku, obchod a energetické trhy. Ve stejné době vede Peking obchodní válku s Washingtonem a ruské vztahy se Západem dosti ochladly.

Rusko a Čína nyní spojují síly, aby čelily Amerikou vedenému globálnímu pořádku. Čínský prezident Si Ťin-pching nazval Putina svým „nejbližším a nejintimnějším přítelem mezi zahraničními kolegy“.

Rusko, které má největší světové zásoby plynu, plynovod potřebuje, protože je pod tlakem Západu kvůli sankcím. Čína, druhá největší světová ekonomika po Americe, zase potřebuje energetické zdroje a také musí omezit pálení uhlí. Podle ruského prezidenta Putina jde o naprosto „přirozené partnerství“. Čína podle něj „potřebuje energetické zdroje – a Rusko ty zdroje má“.

Kooperace Ruska a Číny začala poté, co Rusko v březnu 2014 oficiálně anektovalo Krym a byly spuštěny sankce EU vůči Rusku. Dohoda o plynovodu a dodávkách plynu do Číny za 400 miliard dolarů byla podepsána v květnu 2014.

Kooperace postoupila i ve vojenství. V září 2018 měly čínská a ruská armáda společné manévry. Roste vzájemný obchod obou zemí a čínská firma Huawei podepsala smlouvu o budování sítí 5G v Rusku. Následovalo to brzy poté, co americká vláda prohlásila čínské firmy Huawei a ZTE za „ohrožení národní bezpečnosti“.

Moskva se také snaží snížit závislost ruské ekonomiky na dolaru. Podíl čínské měny na ruských devizových rezervách se zvýšil z pěti procent před rokem na letošních 14 procent.

Přístup k ruskému zemnímu plynu poskytuje Číně určitou páku v obchodních jednáních z USA. Dodávky ruského plynu umožnily Číně uplatnit 25procentní cla na dovoz amerického zkapalněného plynu. Vývoz amerického plynu do Číny se následně de facto zastavil.

Čína také investuje miliardy dolarů do budoucí těžby plynu v arktické oblasti, zakládá společné firmy s ruskými podniky a investuje do flotily plynových tankerů, které jsou zároveň ledoborci.

Čína se brzy stane největším světovým importérem zemního plynu. Poptávka z Číny bude činit 40 procent nárůstu globální poptávky do roku 2024.

Partnerství obou zemí ale nebude snadné. Čína je dominantní partner, její ekonomika je osmkrát větší než ta ruská a HDP Ruska se rovná HDP Španělska. Existuje zde rivalita ve věci vlivu na Střední Asii a ve východní části Sibiře začínají mít lidé pocit, že se tam čínské firmy a čínští obchodníci chovají až příliš jako doma.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.