Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
17. května 2019 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Odcházení Mayové, přicházení Johnsona

Britská premiérka Theresa Mayová před novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová před novináři. | foto: ČTK

Theresa Mayová jako premiérka de facto skončila. Slíbila odejít během léta. Jednání s labouristy k ničemu nevedlo, ale premiérka přeci jen parlamentu v červnu místo smlouvy předloží zákon o brexitu. Pokud neprojde, budeme hned vědět, kdy přesně Mayová odejde. Pokud projde, možná premiérka vydrží o pár týdnů déle. V každém případě soutěž o nového lídra britské Konzervativní strany začne probíhat už v létě, stranická konference se koná ve druhé polovině září. Bývalý ministr zahraničí a nadšenec tvrdého brexitu Boris Johnson už oznámil kandidaturu.

Je tedy velmi pravděpodobné, že na příštím brexitovém summitu EU v říjnu bude už sedět Boris Johnson jako britský premiér. Může Mayové brexitový zákon, který pochopitelně vychází z brexitové smlouvy, v červnu projít? Nebo cokoli spojené s Mayovou, která již získala toxickou nálepku „losera“, nemá šanci na úspěch?

Je třeba vzít v úvahu, že hlasování o brexitovém zákoně bude v červnu probíhat v atmosféře, kdy se britská veřejnost i Evropa bude vzpamatovávat z drtivého vítězství nové Brexitové strany Nigela Farage v evropských volbách.

Leckdo si může spočítat, že znechucenost z farageovců znásobí řady těch evropských lídrů, kteří už nebudou souhlasit s jakýmkoli dalším prodloužením brexitu za říjen. Takže tu bude přeci jen jasná vyhlídka, že Spojené království v EU v říjnu skončí bez dohody. A pak tu bude obava, že pravděpodobný budoucí premiér Boris Johnson bude chtít vyvolat tvrdý brexit schválně.
To všechno může motivovat poslance Labouristické strany k tomu, že nakonec brexitový zákon (což je převlečená brexitová smlouva) spolu s částí konzervativců v červnu nakonec schválí.

Výlet farageovců do EP bude chtít také leckdo zkrátit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.