Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Opozice proti společnému rozpočtu pro eurozónu narůstá

Britská premiérka Theresa Mayová, francouzský prezident Emmanuel Macron a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová, francouzský prezident Emmanuel Macron a... | foto: Reuters

PRAHA  Nadcházející summit EU nebude řešit pouze migraci (i když ta přebila eurozónu na piedestalu krizových a politických dramat), ale také základní obrysy reforem eurozóny a to, na čem se minulý týden dohodli francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Základem toho, na čem se Německo a Francie domluvily, má být rozpočet eurozóny, který má mít vlastní finanční zdroje: příspěvky členských států i daň z finančních transakcí.

Dvanáct menších zemí eurozóny (Nizozemsko, Belgie, Irsko, tři baltské země, Rakousko, Lucembursko, Malta) ale vyjadřuje zásadní výhrady, nechtějí, aby francouzsko-německý návrh zužoval potenciál pro diskusi. Ke kritice se připojily nečlenské země eurozóny jako Švédsko a Dánsko. Nejhlasitější opozice přichází ze skupiny severních zemí, které se neformálně říká hanzovní liga. Nizozemský ministr financí Wopke Hoestra napsal, že názory na to, zda je společný rozpočet zapotřebí, se liší, Nizozemsko ho odmítá úplně. Další země hovoří o morálním hazardu a fiskální neutralitě, která je s rozpočtem pro eurozónu spojena.

Hanzovní liga odmítá daň z finančních transakcí, náklady na restrukturalizaci zemí ve finančních problémech mají nést věřitelé dluhopisů apod.

Odpůrci společného rozpočtu ale nejsou jednotní a chybí jim pozitivní agenda. Irsko na základě vlastní zkušenosti z nedávné finanční krize například souhlasí s návrhem, aby vznikla společná fiskální kapacita pro případ krize.

Komentátor Financial Times Gideon Rachman dnes uvažuje o Mezinárodním nacionalistickém hnutí, což sice zní jako protimluv, ale tak tomu úplně není. Nacionalisty zajímá hlavně štěstí vlastního kmene, kooperace pro ně není úplně přirozená věc. I tak se však rodí jakási nacionalistická internacionála. Národovecké strany jsou na Západě na vzestupu a hledají inspiraci jedna u druhé.

Role Donalda Trumpa je v tomto kruciální. Americký prezident je často portrétován jako izolovaný samorost na světovém pódiu. Ve skutečnosti se vynořuje jako neformální lídr mezinárodního hnutí. Americký prezident už má zjevné následovníky v Evropě, mezi které podle Rachmana patří maďarský premiér Viktor Orbán, šéf italské Ligy Matteo Salvini nebo rakouští svobodní. Dominantním tématem nacionalistů je většinou migrace, něčím je přitahuje i Trumpův protekcionismus. Často nemají rádi mezinárodní instituce a smlouvy.

Protekcionismus nebo ochrana před migrací představují samozřejmě legitimní názor v rámci demokratické diskuse. Potíž je v tom, že když se tito lidé dostanou k moci, naberou často divný směr, jako Trump s dětmi migrantů nebo Salvini se sčítáním a vyhošťováním Romů. Mezinárodní smlouvy a instituce také nejsou jakýmsi vynálezem mocichtivých globalistických elit, ale prostředkem regulace nesmírně komplikovaného komplexního světa v oblasti obchodu, dopravy a cestování. Bez nich přijde zmatek, obchodní války – nebo i války opravdové.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.