Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
21. listopadu 2017 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Oslabená Merkelová znamená oslabenější Evropu

Kancléřka Angela Merkelová po volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Angela Merkelová po volbách. | foto: Reuters

PRAHA Gideon Rachman se v úterních Financial Times vrací k rozpadu koaličních jednání v Německu. Na začátku připomíná, že když kancléřka Merkelová v červenci hostila summit zemí G-20 v Hamburku, byla nejzkušenějším západním vůdcem v místnosti. Úřadu se chopila v roce 2005.

Francouzský prezident Macron byl tehdy teprve rok po vysoké škole a Donald Trump byl ještě celebritou v různých reality show. Déle ve funkci byl ze skupiny G-20 pouze ruský prezident Putin.

Oba dlouho sloužící lídři stojí vůči sobě v kontrastu. Za Putina Rusko ztratilo přátele, bylo vtaženo do válek a postiženo sankcemi. Německo si za Merkelové upevnilo ekonomickou prosperitu a politický vliv a v celé řadě témat – Rusko, uprchlíci, euro – byla rozhodnutí přijatá v kancléřství rozhodující a určující pro vývoj dalších událostí.

Současná německá politická nejistota má podle Rachmana globální dopady. Pokud si Evropa připustí, že konec Merkelové je na obzoru, bude starý kontinentpodle Rachmana čelit nové nebezpečné situaci.

Nějaký nový budoucí kancléř(ka) patrně nebude riskovat velkými, odvážnými kroky pro Evropu. Jednání o koalici opustila FDP, která je tvrdě proti jakýmkoli vizím hlubší evropské fiskální integrace.

Pro Macrona je kolaps německé koalice špatná zpráva. Na svůj evropský projev neobdržel z Německa žádnou reakci. Nejdřív se čekalo na volby, pak na koalici, teď se zase bude čekat na volby.

Budoucí německý lídr určitě nebude populista typu Trumpa nebo brexitářů, ale liberální a internacionalistické myšlenky, které Merkelová prosazovala, utrpí jistou prohru.

Evropa čelí mnoha problémům: je tu separatismus ve Španělsku, populismus ve střední Evropě a jsou tu pokračující obavy o italské banky. Německo bylo kamenem politické a ekonomické stability, na které EU chtěla stavět. Když Německo přestane být solidní a předvídatelné, celý evropský projekt bude zpátky v problémech.

Rachman se také obává, že společná evropská redistribuce uprchlíků je potřebná. Pokud se Německo vůči uprchlíkům uzavře, zůstane jich mnohem více v jižních zemích, které to nemohou zvládnout.

Zde bych si dovolil polemizovat. Pokud Německo přestane být lákadlem, razantně poleví i celá migrační vlna. A co se předvídatelnosti týče, pozice Merkelové právě příliš předvídatelná nebyla. Byla to Merkelová, kdo vyhlásil dočasnou neplatnost dosud platných migračních a azylových pravidel, především Dublinské smlouvy.

Z pohledu České republiky a jiných menších evropských zemí se jeví zajímavé, jak pořádkumilovní Němci vnímají poměrně normální neshodu na formování koalice jako velice dramatickou událost. Komentátor deníku FAZ Berthold Kohler píše o tom, že situace připomíná Výmarskou republiku apod. Podle německého spolkového prezidenta Steinmaiera čelí Německo rovnou největší krizi za posledních 68 let. Leckdo se obává, že přichází „německý brexit svého druhu“ apod.

Člověk chápe, že Němcům je třeba taková Itálie, kde jsou v rámci demokracie podobná dramata na pořadu dne prakticky pořád, úplně cizí. A stejně tak jim je cizí Belgie, kde jsou schopni existovat více než rok bez koalice. Ten dramatický pohled je ale skutečně velmi přepjatý.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost. 

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz