Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
21. dubna 2017 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Ovlivní teroristický útok francouzské nedělní volby?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
K útoku došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K útoku došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských... | foto: Reuters

Čtvrteční teroristický útok na pařížských Elysejských polích nebyl sice velký rozsahem (mrtvý policista, mrtvý terorista, dva zranění policisté), byl ale průlomový v tom, že zastihl hlavní francouzské prezidentské kandidáty uprostřed předvolební televizní debaty a přinutil je změnit téma diskurzu.

Na serveru Eurointelligence.com se ptají, zda může útok zásadně ovlivnit velice vyrovnaný souboj čtyř kandidátů. A je jasné, kdo z něj bude mít prospěch?

Emmanuel Macron – donedávna spíše favorit – byl v televizní debatě první na řadě, vyjádřil solidaritu s obětmi. Rychle ale argumentoval proti podléhání strachu, což je podle něj přesně ta past, do které chtějí útočníci francouzskou společnost dostat.

François Fillon se snažil apelovat na emoce – mluvil o bezpečnosti, terorismu, francouzské identitě, vzdělání. Fillon je po útoku nejvíce citovaný na sociálních sítích. Fillon byl první, kdo vyhlásil kvůli útokům zrušení kampaně, ostatní kandidáti se ocitli v jeho vleku. Vystřelí ho to do druhého kola?

Před útokem byl favoritem Macron. Poprvé v průzkumech předstihl Le Penovou, podpořil ho Dominique de Villepin, chystal se jej podpořit Nicolas Sarkozy.

Mnozí analytici a komentátoři jsou přesvědčeni, že pouze Macron dokáže v druhém kole zabránit vítězství Le Penové. Přišli by levicoví a středoví voliči v druhém kole opravdu podpořit nenáviděného Fillona? A přišli by pravicoví voliči v druhém kole podpořit kandidáta Mélenchona s doslova komunistickou agendou?

...

Připomenu nyní, o čem jsem psal už mnohokrát. Prezident Hollande potvrdil, že pařížský „útok má spojení s terorismem“. Když někdo střílí na policisty na hlavní třídě a ohrožuje kolemjdoucí, je přece jasné, že je to terorismus vždy. A ten terorismus pak má buď ideologické, či nábožensko-fanaticko-fundamentalistické pozadí, nebo má kriminální pozadí.

Podobné je to s bombovými útoky na autobus fotbalistů Borussie Dortmund. Německé úřady nyní říkají, že útoky měly pravděpodobně kriminální, nikoli teroristické pozadí. Útok prý vymyslel Rus, který chtěl spekulovat na pokles ceny akcií fotbalového klubu a narafičil do toho v dopise nalezeném na místě činu Alláha, aby zmátl stopy.

Když ale vybuchují podél silnice bomby, je to terorismus v každém případě, jenom má v tomto případě kriminální, nikoli fundamentalistické pozadí či příčinu.

Dokud nezačneme věci nazývat pravým jménem, nevyřešíme ani problém fanatismu či fundamentalismu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 6Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz