Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Ovlivní teroristický útok francouzské nedělní volby?

K útoku došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K útoku došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských... | foto: Reuters

Čtvrteční teroristický útok na pařížských Elysejských polích nebyl sice velký rozsahem (mrtvý policista, mrtvý terorista, dva zranění policisté), byl ale průlomový v tom, že zastihl hlavní francouzské prezidentské kandidáty uprostřed předvolební televizní debaty a přinutil je změnit téma diskurzu.

Na serveru Eurointelligence.com se ptají, zda může útok zásadně ovlivnit velice vyrovnaný souboj čtyř kandidátů. A je jasné, kdo z něj bude mít prospěch?

Emmanuel Macron – donedávna spíše favorit – byl v televizní debatě první na řadě, vyjádřil solidaritu s obětmi. Rychle ale argumentoval proti podléhání strachu, což je podle něj přesně ta past, do které chtějí útočníci francouzskou společnost dostat.

François Fillon se snažil apelovat na emoce – mluvil o bezpečnosti, terorismu, francouzské identitě, vzdělání. Fillon je po útoku nejvíce citovaný na sociálních sítích. Fillon byl první, kdo vyhlásil kvůli útokům zrušení kampaně, ostatní kandidáti se ocitli v jeho vleku. Vystřelí ho to do druhého kola?

Před útokem byl favoritem Macron. Poprvé v průzkumech předstihl Le Penovou, podpořil ho Dominique de Villepin, chystal se jej podpořit Nicolas Sarkozy.

Mnozí analytici a komentátoři jsou přesvědčeni, že pouze Macron dokáže v druhém kole zabránit vítězství Le Penové. Přišli by levicoví a středoví voliči v druhém kole opravdu podpořit nenáviděného Fillona? A přišli by pravicoví voliči v druhém kole podpořit kandidáta Mélenchona s doslova komunistickou agendou?

...

Připomenu nyní, o čem jsem psal už mnohokrát. Prezident Hollande potvrdil, že pařížský „útok má spojení s terorismem“. Když někdo střílí na policisty na hlavní třídě a ohrožuje kolemjdoucí, je přece jasné, že je to terorismus vždy. A ten terorismus pak má buď ideologické, či nábožensko-fanaticko-fundamentalistické pozadí, nebo má kriminální pozadí.

Podobné je to s bombovými útoky na autobus fotbalistů Borussie Dortmund. Německé úřady nyní říkají, že útoky měly pravděpodobně kriminální, nikoli teroristické pozadí. Útok prý vymyslel Rus, který chtěl spekulovat na pokles ceny akcií fotbalového klubu a narafičil do toho v dopise nalezeném na místě činu Alláha, aby zmátl stopy.

Když ale vybuchují podél silnice bomby, je to terorismus v každém případě, jenom má v tomto případě kriminální, nikoli fundamentalistické pozadí či příčinu.

Dokud nezačneme věci nazývat pravým jménem, nevyřešíme ani problém fanatismu či fundamentalismu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...