Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
12. ledna 2018 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Polská vládní rošáda a bezzubý tygr EK

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Polský premiér Morawiecki. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský premiér Morawiecki. | foto: Reuters

Praha Nový polský předseda vlády Mateusz Morawiecki oznámil v úterý – pouhých několik hodin před setkáním s předsedou Evropské komise J. C. Junckerem – razantní změny ve své vládě, které se dotknou ministerstva zahraničí, obrany a vnitra. Odejdou největší nacionalističtí svalovci, tvrďáci i natvrdlíci. Hlavním motivem je asi vyslat přívětivější signál směrem k Bruselu. Straně PiS už snad začíná konečně docházet, že poškozuje polské národní zájmy.

Jsou tu ale i domácí zájmy, PiS už se také chystá na polské volby v roce 2019. Odchází ministr zahraničí Witold Waszczykowski, jeden z hlavních proponentů konspirativní teorie, která tvrdila, že letecká katastrofa ve Smolensku, jež zdecimovala minulou vládu PiS, byla řízená a záměrná. Odchází ministr životního prostředí Jan Szyszko, který nařídil těžbu v Bělověžském pralese, jež rozzlobila EU i UNESCO. Odchází ministr obrany Antoni Macierewicz, který měl permanentní konflikty s prezidentem Dudou.

Důvody jsou pochopitelně i vnitropolitické. Jarosław Kaczyński má možná pocit, že jeho strana už ovládla soudnictví, státní službu, ozbrojené síly a média, takže se může zkusit tvářit jako normálnější strana. To ovšem oslabí opozici, pro kterou bude těžší kritizovat vládu.

Jak to bude s článkem 7 Lisabonské smlouvy, který kvůli omezování nezávislé justice vyhlásila proti Polsku Evropská komise? Zde nový premiér Morawiecki ústupky nenaznačuje. V Polsku je ale EU velmi oblíbená a nová vláda si musí dát pozor, aby nezačala být vnímána jako někdo, kdo připravuje odchod Polska z EU.

Co se procedur vyplývajících z článku 7 týče, je zatím vcelku jasné, že díky vetu Maďarska žádné sankce vůči Polsku nebudou. Když to zjednodušíme, může Polsko porušovat základní hodnoty EU. Unie je v tomto případě bezzubý tygr, který s tím nedokáže nic dělat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institutu pro politiku a společnost.

  • 4Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz