Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
22. května 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Povinné členství v eurozóně od roku 2025?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle článku novináře Wernera Musslera z pondělního vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung má Evropská komise do deseti dnů navrhnout, že členství v eurozóně bude od roku 2025 pro všechny státy EU povinné.

Detaily nejsou známy, ale nejpozději za osm let má být eurozóna kompletní. Vyplývá to z informací ze setkání dvou evropských komisařů, Valdise Dombrovskise a Pierra Moscoviciho, se skupinou europoslanců, které se dostaly do tisku.

Z poznámek zatím nevyplývá, jaké by měly být donucovací mechanismy a sankce. Je fakt, že nové členské země se zavázaly přijmout euro, jenom se neříká přesně dokdy. Polsko by například z tohoto důvodu muselo změnit ústavu krom toho, že by muselo mít jinou vládu.

Euroskupina se dostane pod větší parlamentní kontrolu, protože podle Moscoviciho slov je to dnes „uzavřený krám“ a veřejnost nemá přehled ani kontrolu, co a jak se v ní rozhoduje. Tady úplně nerozumím. Pokud budou v eurozóně všichni, euroskupina už přece nebude existovat...

Komise prý navrhne, aby eurozóna mohla používat společné finanční instrumenty, tedy i dluhopisy. Ty se nemají týkat dluhů z minulosti, ale společného financování například budoucích investic.

Zde opět námitka či otázka – když budu mít volnost půjčovat si společně na investice do budoucnosti, nebude mne přece už tolik trápit dluh z minulosti.

V eurozóně by měla vzniknout společná fiskální kapacita, která má pomoci hlavně s propadem veřejných investic v době recese. Společně se má financovat také část pojištění v nezaměstnanosti.

K tomu dvě poznámky.

Informace o tom, co se chystá a že se něco chystá, jistě dolehly i k premiéru Sobotkovi, který nyní tvrdí, že se příští česká vláda musí rychle rozhodnout. Na druhou stranu – to, že Komise něco navrhne, vůbec nemusí znamenat, že to bude přijato.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 7Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz