Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Pozor na dlouhé paže amerického a čínského práva. Opravdu?

Mike Pompeo foto: AP Photo

Názor
Podle zahraničněpolitického komentátora Financial Times Gideona Rachmana se světový systém založený na pravidlech stále víc podobá imperialismu 19. století. Malé město v Německu prý dostane dopis od amerických senátorů, kteří slibují „zdrcující, právní a ekonomické sankce“. A profesoři v anglickém Oxfordu či americkém Princetonu říkají studentům, že mají předkládat eseje anonymně, aby se chránili před případným porušením čínského práva.
  13:15

Vítejte ve světě extrateritoriality.

Amerika a Čína se ve zvýšené míře snaží aplikovat svoje právo v cizině. Jde o další důkaz úpadku mezinárodního pořádku stojícího na pravidlech, kdy velké mocnosti hrají podle stejných pravidel jako všichni ostatní – nebo to alespoň předstírají.

V extrateritoriálním světě existuje jedna množina pravidel pro supervelmoci a druhá pro všechny ostatní. Vypadá to víc jako 19. století, kde impéria vnucují svou vůli ostatním, než jako 21. století, jak si ho představovali právníci.

Amerika využívá v tomto směru především dolar a jeho status mezinárodní rezervní měny. Cizinci využívají americký finanční a platební systém, a jsou tak zranitelní ve věci případného vyšetřování podle amerického práva.

Fotbaloví bafuňáři zatčení v roce 2015 ve Švýcarsku nakonec stanuli před soudem v USA. Korupční transakce totiž prováděli skrze americké banky. Trumpova administrativa provozuje podobné věci s ještě větším entuziasmem. Například cílí sankce na Carrie Lamovou, šéfku hongkongské administrativy, která nemůže používat kreditní karty.

Podobně v případě německého přístavu Sassnitz. Americký senát hrozí sankcemi a ministr zahraničí Mike Pompeo varuje firmy, „stáhněte se z toho co nejdřív, nebo budete čelit konsekvencím“. Němci se zlobí, ale také se dost bojí. Americké právo je dostatečně vágní v tom smyslu, že každá německá banka nebo právní firma, která se ocitne poblíž Nord Stream 2, může být zranitelná v rámci amerického vyšetřování.

Nejvíc okatý případ je ale zatčení finanční ředitelky čínské firmy Huawei v Kanadě pro podezření z porušení amerických sankcí vůči Íránu. Na společnost Huawei cílí další americké zákony, které zakazují prodej mikročipů čínské firmě, a zpomalují tak její potenciální rozvoj. Extrateritorialita je pro Čínu citlivé téma, protože to připomíná 19. století, kdy v čínských přístavech žili cizinci podle zákonů svých domovských zemí.

Sama Čína však dělá totéž. Jazyk nového zákona o národní bezpečnosti je rovněž velmi vágní a podle určitých výkladů mohou být dokonce i cizinci kritizující Čínu v cizině vyšetřováni v Číně kvůli podvracení tamějšího režimu. A západní univerzity to berou velmi vážně. Hrozba se zvyšuje s tím, jak se výuka přesouvá na internet, kde existuje možnost leccos nahrát.

Bez respektu k pravidlům se menší země mohou ocitnout mezi mlýnskými koly konkurenčních extrateritoriálních požadavků. Jak napsal Thúkydidés: „Silní si dělají, co chtějí, a slabí trpí, jak musejí.“

Tolik Rachman. Několik poznámek Monitoru JM:

Samotné srovnávání Číny a USA a kladení jejich politik na stejnou úroveň je trochu nevkusné. Amerika je demokracie, s ústavou a vládou práva. Amerika je také v rámci NATO hlavním garantem evropské bezpečnosti a svoje evropské partnery mnohokrát po dobrém varovala před plynovodem Nord Stream 2 a jeho přesahem do oblasti bezpečnosti a energetické závislosti. Smlouvu s Íránem současná americká administrativa také správně vyhodnotila jako špatnou a vadnou.

To, že si Evropa nedokáže vybudovat silnou rezervní měnu a respektovaný platební systém, může vyčítat jen sama sobě.

Hlavně je však třeba autorovi připomenout případ španělského soudce Baltasara Garzóna, který vydával mezinárodní zatykače nejen na Pinocheta a představitele argentinské vojenské junty, ale i na Henryho Kissingera kvůli operaci Kondor nebo na prezidenta George W. Bushe kvůli Guantánamu. Nakonec byl Garzón sám obviněn z korupce a ilegálního nařízení odposlechů. Byla to extrateritorialita za strany EU, nebo jen Španělska?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....