Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
14. dubna 2015 13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Užitečný idiot řeckých vyjednavačů

Ferdinand Piëch, nekompromisní bojovník, stojí za současnou expanzí koncernu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinand Piëch, nekompromisní bojovník, stojí za současnou expanzí koncernu... | foto: Bloomberg

Řecká vláda připravuje řecké drama. Naznačila, že pokud se koncem dubna nedohodne s věřiteli, bude tzv. defaultovat, tedy přestane plnit své úvěrové závazky, resp. vyhlásí platební neschopnost. Co se platební schopnosti vlády týče (vládě začínají vysychat zdroje na důchody), chystá se Řecko nezaplatit v květnu a v červnu Mezinárodnímu měnovému fondu.

Je tahle zpráva seriózní, nebo ten, kdo ji tiskne, slouží jako užitečný idiot či beranidlo řecké vyjednávací taktiky? Dnes ji přinášejí všechny agentury i nejserióznější deník Financial Times. Člověk si ale dovede představit, že s pokrýváním téhle „zprávy“ měli na poradě delší problém.

...

Týdeník Der Spiegel v pátek citoval Ferdinanda Piecha, předsedu dozorčí rady Volkswagenu, že se distancuje od Martina Winterkorna, výkonného šéfa firmy.

Piech zatím nemá dostatek hlasů ve dvacetičlenné dozorčí radě koncernu, ale všechno nasvědčuje tomu, že se chystá bitva. Na serveru Eurointelligence zasadili příběh VW do celkového kontextu nedostatku či poklesu investic v celé EU. A tážou se, zda příběh VW nereflektuje celkový obraz Německa jako země, která se bojí investovat a bojí se mít vizi.

Firma VW je stále jednou z nejúspěšnějších na světě, ale její výsledky v USA jsou hluboko pod plánem, výsledky v Brazílii jsou katastrofální a jsou obavy, že koncern nezachytil nástup nejnovějších technických a technologických přístupů stejně rychle jako asijští konkurenti.

Pro nás v Česku je asi především zajímavé, jaký bude mít „bitva, která brzy nastane“, dopad na Škodu Auto.

...

V jedné oblasti se ale o investiční a technologický nástup německých firem asi netřeba tolik obávat a tou je úsilí v oblasti obnovitelných zdrojů a hlavně v oblasti skladování elektrické energie, tedy ve vývoji nejnovějších generací baterií.

Teprve účinnější baterie umožní obnovitelným zdrojům být opravdu efektivní a teprve nové skladování energie umožní rozmach automobilů na elektrický pohon.

Na analýze Bloombergu je ale pozoruhodné, že globální průmysl vývoje „nových baterií“ činí již 50 miliard dolarů ročně a rozjíždí se především v Číně, USA a Německu.

Pozoruhodné také je, jak vyšli vědci z laboratoří ven do terénu a experimentují v blízkosti nových zdrojů energie.

...

Cena ropy začíná stoupat s tím, jak trhy čekají na blížící se zprávu o tom, že americká produkce černého zlata začala konečně klesat.

Analytici se ale domnívají, že až trhy překonají „zprávičku“, dojde jim, že na trhu je stále gigantický přebytek vytěžené tekutiny. Takže vzestup cen bude jen dočasný. Jenže co vědí analytici a jak jsme se na ně mohli v minulosti ohledně ropy spolehnout?

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Debata Jana Macháčka
jamJan Macháček

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!