Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Prezident Trump se zase pustil do EU

Názory

  12:33
Na konci července se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vrátil z Washingtonu do Evropy s dohodou – a trhy reagovaly pozitivně. V Růžové zahradě Bílého domu si tehdy potřásl rukou s prezidentem Trumpem a uzavřeli příměří, jehož součástí byl mimochodem slíbený dovoz amerických sojových bobů do Evropy.

Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. foto: Reuters

Příměří ale netrvalo dlouho. Včera poskytl americký prezidentrozhovor agentuře Bloomberg, ve kterém zase nenechal na Evropské unii nitku suchou. „Jsou skoro stejně špatní jako Čína, jenom jsou menší,“ řekl o nás Evropanech Trump. Podle Bloombergu zde vzniká pochybnost o tom, jaký dealmaker Trump opravdu je a jestli bude někdy opravdu schopen něco dojednat s Čínou či dokončit revizi severoamerického obchodní dohody NAFTA s Kanadou a Mexikem.

„Konkurujeme nejen čínskému jenu, ale také euru – a oni jdou pořád dolů, dolů, dolů,“ postěžoval si Trump.

Evropsko-americká dohoda o úplném zrušení cel na auta není podle Trumpa dostatečně dobrá. Pustil se i do kancléřky Merkelové. V narážce na rusko-německý plynovod Nord Stream 2 řekl: „Myslím, že je divné nechat se bránit skrze NATO před jistou zemí, a zároveň tu zemi nechávat vydělat obrovské bohatství. Co je to za dohodu tohleto?“

Aby toho chaosu nebylo málo, hrozí teď Trump i odchodem z Mezinárodní obchodní organizace WTO. „WTO je nejhorší obchodní dohoda, která kdy byla udělána.“ Trump přiznal, že obchod závisí i na kulturních zvycích. „Oni prostě kupují svoje auta a nechtějí naše auta.“ Postěžoval si, že Evropa kupuje málo amerických zemědělských produktů. „Nejde o tarify, oni tam mají prostě zeď.“

Na druhou stranu může Evropany potěšit, že Junckera Trump tituloval „Great Jean-Claude“ a o Evropanech řekl, že „nesmírně touží se s ním dohodnout“.

...

Server Eurointelligence.com se vrací ke schůzce Viktora Orbána s lídrem Ligy a italským ministrem vnitra Salvinim, která prozrazuje leccos o strategii krajní pravice. Je sice pravda, že Itálie chce, aby další evropské země včetně Maďarska přijímaly uprchlíky z Itálie, ale najednou jsou tu spolu a pouští se do svého oblíbeného odpůrce, a tím je Emmanuel Macron. Podobná aliance vzniká mezi Salvinim a Horstem Seehoferem, lídrem bavorské CSU.

Politický cíl je jasný: Orbán, Salvini a Seehofer chtějí oslabit levý střed dominující Evropskému parlamentu, potažmo celé EU. Frakci EPP chtějí posunout víc doprava. Salvini asi vnímá Orbána jako Silvia Berlusconiho – jako podpůrnou stoličku na cestě k moci. A Orbán zase vnímá jako stoličku k moci Salviniho. Největší soupeř je pro ně Macron, nikoli Merkelová, uvažují už oba v intencích doby postmerkelovské.

Macron se zase bude portrétovat jako jediná hráz čelící neliberalismu a krajní pravici v Evropě. Pokud by ale Macron neuspěl ve volbách do Evropského parlamentu, začnou o něm stále více pochybovat i voliči doma.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!