Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
5. prosince 2017 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Přijde exit z brexitu?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Ve Velké Británii sčítají hlasy v parlamentních volbách. Konzervativci zřejmě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Velké Británii sčítají hlasy v parlamentních volbách. Konzervativci zřejmě... | foto: AP/ČTK

Úvahy na téma zvrácení brexitu jsou poměrně běžné, ale o víkendu jsme mohli poprvé zaslechnout, že je něco takového vůbec reálné či možné, od člena britské vlády. Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt vzkázal svým kolegům z kabinetu, že buď budou podporovat kompromis nabídnutý premiérkou Theresou Mayovou, nebo riskují, že k brexitu nakonec nedojde.

Jak by se to nakonec mohlo stát? Spouštěcím mechanismem by mohl být pád konzervativní vlády a předčasné volby, které by ovšem bylo třeba vyhlásit před březnem 2019, kdy podle článku 50 Lisabonské smlouvy Británie odejde z EU.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn se podle deníku Daily Telegraph ještě nerozmyslel, jestli nové referendum podpoří. Vezmeme-li ale v úvahu kampaň Tonyho Blaira za druhé referendum, které zvrátí to první, je jasné, že Labouristická strana se může nakonec stát prostředkem k zastavení brexitu. Píše o tom například deník Guardian.

V německých médiích je novým úvahám o zvrácení brexitu věnována velká pozornost. Na serveru Eurointelligence.com konstatují, že hlavním důvodem, proč německý průmysl, silně závislý na vývozu do Británie, nikdy nepropadl panice, je asi to, že němečtí manažeři tuší, že k brexitu nakonec nedojde.

Ve svém sloupku pro FT uvažuje Wolfgang Münchau o tom, že brexit a článek 50 může zvrátit i britský parlament, pokud dojde k závěru, že kompenzace 50 miliard liber za příslib bezcelní zóny s EU je absurdní.

Hugo Dixon píše o tom, že místo brexitu možná čeká Británii ostrý posun k radikální levici. Proto by bylo dobře, kdyby předčasné volby byly co nejdřív. Naznačuje, že kdyby byli labouristé po volbách v alianci s nějakou novou protibrexitovou stranou nebo hnutím, nemuseli by se chovat tak radikálně.

Čtenáře Monitoru JM i Lidových novin laskavě upozorňuji na knížku Na tříkolce mezi tanky, která přináší výběr z mých textů z posledních pěti let i delší životopisný rozhovor se mnou z pera novinářky Anastázie Harris. Objednat ji lze zde.

Monitor Jana Macháčka
  • 9Diskuse


Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky


Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na Lidovky.cz