Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Přijdou zase staré zlaté časy, kdy byli všichni ‚nahoře‘

Sběrače technického konopí prý zbili policisté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sběrače technického konopí prý zbili policisté. | foto: Shutterstock

Novinář Misha Glenny, starším posluchačům známý jako reportér rádia BBC z 80. let, se v posledních letech proslavil jako celosvětový expert na mafii.

V komentáři pro deník Financial Times píše, že zlaté časy drog jsou zase tady.

Připravme se na staronové zhulené časy. Tři fenomény zásadně ovlivní globální trh se zakázanými narkotiky, která budou dostupnější a kvalitnější než kdykoli předtím v historii. Prvním fenoménem je vztah Severní Ameriky k marihuaně. Devět amerických států plus District of Columbia už legalizovaly marihuanu a ve 30 státech je dostupná pro lékařské účely. Až se New York připojí ke Kalifornii v legalizaci, bude mít čtvrtina americké populace neomezený přístup k trávě. V říjnu se ale plně otevře marihuaně Kanada, kde se bude tráva prodávat ve smokeshopech. Rozjede se byznys s odhadovaným obratem přes 8 miliard dolarů, na který se třesou banky, investoři i penzijní fondy.

Druhý revoluční fenomén je spojen se syntetickými opioidy. Posledních dvacet pět let velké farmaceutické společnosti předepisovaly léky obsahující syntetické opioidy a miliony Američanů jsou dnes beznadějně závislé. Když už si léky nemohou dovolit platit, obracejí se k levným nahražkám, především silnému fentanylu, který se dováží ilegálně z Číny. Odpovědí musí být nová politika vůči farmaceutickým firmám, nikoli policejní restrikce.

A třetí revolucí je dark net neboli temná či nehlídatelná a zakódovaná část internetu, kde se opioidy nabízí a kde si dnes většina Američanů drogy kupuje.

Prodej drog online narůstá explozivně, nejvíce se asi prodává taneční droga extáze (MDMA). Na rozdíl od kokainu, který má původ v Andách, nebo heroinu, jenž má původ v Afghánistánu, se většina extáze produkuje v Nizozemsku. Syntetické drogy rychle nahrazují organická narkotika, jsou přesnější, čistší, lze je vyrábět na míru. Výroba se z exotických zemí přesouvá do menších laboratoří v severní Evropě, v USA, v Izraeli, v Kanadě.

Pro policii to představuje velkou výzvu a postupující legalizaci marihuany lze vysvětlit tím, že policie se chce soustředit na tyto nové fenomény spíše než na relativně neškodnou drogu, jakou je právě marihuana. Drogová revoluce bude mít i geopolitické důsledky. Jedním z důvodů, proč Taliban 17 let odolával NATO, jsou vysoké příjmy z prodeje heroinu. Část teritoria mexické federace je zase pod kontrolou kriminálních drogových kartelů. Ale změna už podle Glennyho rychle přichází.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!