Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Proč dává Trump přednost summitům

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

PRAHA Americký prezident Donald Trump se v Singapuru sešel se severokorejským lídrem Kim Čong-ilem, v Helsinkách s Putinem, chystá se další setkání s Putinem ve Washingtonu apod.

Třicet let po konci studené války – tedy čtyřiceti letech přerušovaných občasnými summity mezi lídry USA a SSSR – se dostávají summity zase do módy. Přemítá o tom Richard N. Haass na Project Syndicate s tím, že slovo summit nemá žádnou přesnou definici. Může se jednat o setkání přátel i nepřátel, summity mohou být bilaterální či multilaterální. Asi jde ale o něco výjimečnějšího, než je běžná pracovní schůzka.

Je zjevné, proč jsou summity Trumpův oblíbený formát. Trump chápe diplomacii v osobní perspektivě. Pevně věří v myšlenku, že vztahy mezi jednotlivci – jakkoli je to diskutabilní – mohou tvarovat vztahy mezi zeměmi a dokáží se povznést nad rozdíly v politikách, nebo je dokonce vyřešit. Trump je ze světa pódiového umění (stagecraft) spíše než státnického řemesla (statecraft).

Trump je o sobě přesvědčen, že dokáže takové summity kontrolovat a může v nich uspět. Vychází ze své zkušenosti z realitního byznysu, kdy asi mnohdy dokázal od svých partnerů a rivalů vymoci, co potřeboval.

Trump přišel s důležitou inovací. Dříve se summity připravovaly roky či měsíce skrze experty a byrokraty, kteří se snažili předem a detailně zužovat prostor pro rozpory a obrušovat názorové hrany. Summit sám postupoval podle skript, v zásadě se jednalo jen o ceremoniál. Dohody a komuniké byly dávno předjednány, potenciál pro překvapení byl redukován na minimum.

Trump preferuje volně plynoucí schůzky s minimální přípravou. Písemný výstup je vágní jako v Singapuru nebo žádný jako v Helsinkách. Takový přístup je riskantní. Je tu velký prostor pro vznik emocionálně podbarveného konfliktu, výbuchu a nezdaru – anebo se na druhou stranu jednání může nejprve jevit jako úspěšné, ale později se ukáže, že šlo o bublinu.

...

Otázkou ovšem je, kam v tomto kontextu zařadit – zdá se, že zatím relativně úspěšnou – schůzku Trump-Juncker, která podle všeho nebyla příliš improvizovaná, ale právě docela podložená přípravou. Na Reuters Breakingviews jsou dokonce přesvědčeni, že byla podložena přípravou relativně starou, z období amerického prezidenta Baracka Obamy. Již tehdy se mluvilo o tom, že EU bude dovážet více americké sóji a amerického zkapalněného plynu. Již v době TTIP se mluvilo o harmonizaci pravidel, redukci byrokratických překážek apod.

Na Reuters konstatují, že oba státníci vlastně oživili TTIP, tedy atlantickou dohodu o svobodném obchodu, která už je pár let u ledu, a to z důvodů nepříliš silné politické vůle na obou stranách Atlantiku, možná především na té evropské. Trump je ovšem dobře znám rychlými změnami nálady, možná bude Juncker brzy ve Washingtonu znovu.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...