Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
4. listopadu 2019 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Proč selhali odpůrci brexitu

Protestující v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující v Londýně. | foto: ČTK

Článek z pera Wolfganga Münchaua se jmenuje Lekce pro proevropské síly z nezdařeného pokusu o setrvání Británie v EU. Takže pro účely tohoto výtahu jsme složitý titulek změnili. Podtitulek textu říká, že protibrexitové síly promarnily energii v negativní kampani a parlamentní nabourávací taktice.

Na článek se můžete podívat zde

Pokusy zastavit brexit se nezdařily, stejně jako se nezdařila už kampaň tábora Remain před referendem v roce 2016. Protibrexitová koalice Hlas lidu minulý týden málem zkolabovala, když se její lídři nedohodli na strategii. Mají cílit jen na druhé referendum, nebo mají vést plnohodnotnou kampaň pro setrvání? V podstatě to reflektuje zcela různé pozice v opozici, tedy postoje liberálních demokratů a labouristů. Ti první chtějí žádost o brexit okamžitě stáhnout, druzí zase lavírují kolem dalšího referenda.

Nakonec to asi bude jedno. Boris Johnson vstoupil do kampaně s vysokým vedením v průzkumech, s rozdělenou opozicí a se sloganem „Dokončit brexit“, který silně rezonuje s náladou veřejnosti.

A jaká je tedy vlastně budoucnost proevropských sil v Británii? V určitém ohledu je autor optimista. Podle něj nebude třeba čekat na další generaci. Proevropské síly by ale neměly v budoucnu začínat tam, kde ty současné skončily. Ty se utopily v negativní kampani a v taktickém nabourávání procesu parlamentem.

Nejdůležitější bude nespoléhat se na staré gardy – politiky v důchodu, lobbisty a PR konzultanty. Budoucí kampaň za vstup do EU bude muset být jiná. Bude muset stavět na mladých lidech. Bude potřebovat jiný narativ. EU se pravděpodobně změní ve vícevrstevnatou unii s eurozónou v jádru. Až si to Británie zase rozmyslí, budou asi existovat různé úrovně členství.

O případném členství v EU by se nemělo mluvit jako o „dealu“. Tohle uvažování vyvolalo brexit. Deal se měří užitnou hodnotou – a zredukovat členství v EU na užitečnost se nevyplácí. Výklad toho, co je užitečné, se také může dost měnit.

Lépe bude mluvit o členství v klubu. Zapomeňme na lobbisty a ekonomy. Důležité oblasti členství v EU jsou opravdu ekonomické. Ale bylo chybou – a to už v minulém referendu v roce 1975 – portrétovat EU pouze jako jednotný trh.

Samozřejmě že je užitečnost důležitá, ale jde o jinou užitečnost. Evropa má také společné zájmy. A někdy v budoucnu, coby navrátivší se člen, může Británie pomoci definovat tyto zájmy a vyjasnit je.

Čas bude hrát do karet proevropským silám. Budou volit mladší lidé. Možná se sníží volební věk. Možná dostanou hlas i zahraniční rezidenti. Realita brexitu už bude známa. To, po čem lidé toužili, nejspíš vůbec nedostanou. Nespokojenost, která vedla k brexitu, zůstane. Jen se možná obrátí proti architektům brexitu.

Brexit je krizí britské identity. Příští kampaň se bude muset soustředit na identitu. Zastánci setrvání v EU se v roce 2016 identitě vyhnuli jako moru. Tím, že se členství v EU prezentovalo účetně jako „má dáti – dal“, se zastánci členství chovali jako cynik podle Oscara Wilda. Jako člověk, který zná cenu všeho a hodnotu ničeho.

Autor ale účastníkům pochodů za setrvání alespoň přiznává, že v sobě nakonec objevili smysl pro evropanství a pocit, že existuje i něco důležitějšího než obchodní obrat. Přišlo to ovšem pozdě na to, aby se podařilo něco zvrátit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!