Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku: MACHÁČEK: Proč si soudci nezaloží politickou stranu?

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 20
  • Poslední: 20.12.2017 22:25
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
A. Duda 20.12.2017 22:25

Protože nemůžou. Ale proč si Bureš založil stranu a následně koupil tyto noviny vědí všeci. Macháček ví za koho píše.

T. Maly 20.12.2017 14:59

Kdo je ten Macháček a kdo jej SKUTEČNĚ platí?

B. Hejda 20.12.2017 13:38

Když si to zdůvodnění od soudců přečtete celé, zjistíte, že je opravdu kvalitní. Pokud Macháček polemizuje s jedinou větou, na základě níž pk dělá ze soudců hlupáky, je ve skutečnosti hlupákem sám.

Faktem je, že EET představuje poměrně brutální zásah do soukromí VŠECH podnikatelů a stát, pokud něco takového chce zavést, musí být schopen takový zásah obhájit tím, že je nutný, přčemž na druhé straně stojí jenom potenciální zisk od těch, kdo podvádějí a to jen do té míry, do jaké nedokážou podvádět s EET.

Soudci jasně argumentují použitím principu přiměřenosti, že se s tímto argumentem Macháček neumí vyrovnat, je jeho problém, ne jejich.

Nahodny Kolemjdouci 20.12.2017 16:26

To je jediný klad Macháčkova článku, že člověka motivuje k ověření si, jak je to doopravdy. Mne disentní stanovisko oslovilo. Žiji totiž na vesnici a to, co soudci uvádějí jako riziko, já vidím všude okolo jako každodenní praxi. Zavřené obchody a hospody, řemeslníci, co se vrátili do šedé ekonomiky a drobní zemědělci, které nájezdy divočáků a byrokratická džungle připravily o chuť pokračovat na rodových gruntech. Na kterém ostrově ten Macháček asi žije?

R. Stary 20.12.2017 11:56

Pane Machacek. Nas ustavni soud nelze brat vazne. Jeden ustavni soudce udelal z meho deda, ceskeho soudce, (https://cs.wikipedia.org/wiki/Theodor_Nussbaum)

ve sve knize o dejinach naseho ustavniho soudu Nemce a protektoratniho karieristu. Muj ded odmitl se ucastnit komunisticke justce po roku 1948 a proto byl pronasledovan. Kvalita nasich ustavnich soudcu zrejme odpovida kvalite nasi ustavy.

T. Maly 20.12.2017 8:14

Ať už čtu kteroukoliv diskuzi, pokaždé mne napadne, že P. Pruner je přezdívka i diagnoza.

P. Dostál 19.12.2017 21:55

Zatímco obvykle s panem Macháčkem souhlasím, v tomto případě (jako obvykle, kdy chrání svého zaměstnavatele) s tím mám určitý problém. Náš Ústavní soud má spoustu nedostatků, nicméně v tomto případě za prvé rozhodl tak, že v celku je EET v pořádku, takže kritika disentních stanovisek je irelevantní. A za druhé tvrzení, že daňová disciplína nemůže být nejvyšší hodnotou, je samozřejmě správné. Tím se nechce říci, že se má živnostníkům odpouštět, že neplatí daně. Ne, to znamená, že není možné v honbě za 100% vybrané daně nemohu sešněrovat podnikání tolika regulacemi, až nebude podnikat nikdo (a pak opravdu daňové úniky nebudou). A někteří soudci si zjevně nejsou jisti, za podobná míra regulace pak již není protiústavní.

Nahodny Kolemjdouci 19.12.2017 21:41

Tytam jsou doby, kdy si člověk mohl Macháčka vážit. Od té doby, co ho pase Babiš, to s ním jde prudce z kopce. Z úst mu padají zas..né p..y a od ruky jdou texty na úrovni primitivního ANOhujera.

Zde si zjevně ani nepřečetl celé disentní stanovisko a jen po Kojzarovsku z jeho jakési preambule vytrhl dvě věty. A i tuto citaci ukončil tak, aby z ní nebylo zřejmé o co ve skutečnosti soudcům jde.

Opět, jako za bolševika, začíná platit, že chce-li člověk znát pravdu, nemůže spoléhat na kolaborující novináře.

V. Braun 19.12.2017 20:44

Tak nevím jak pan Macháček od věty, že daňová disciplína není nejvyšší hodnotou dospěl k tomu, že podle soudců žádná disciplína není třeba. Mohl byste pane Macháčku toto vysvětlit?

F. Navr8til 19.12.2017 19:37

Ústavní soud funguje jako třetí komora parlamentu. Tím se plete do moci zákonodárné a moci výkonné. Takový paskvil nemůže fungovat, protože demokracie stojí na třech nezávislých pilířích. Moci zákonodárné, moci soudní a moci výkonné. Pokud se jejich funkce překrývají a navzájem si uzurpují pravomoci, nejedná se o demokracii, ale chaos s právem silnějšího.

P. Pruner 19.12.2017 20:19

Ptejme se ještě komu se hodí toto vytváření chaosu ? Kdo jsou loutkovodiči v pozadí ? V pozadí proto, protože ti co z vůle občanů vyhrají volby to nemají zapotřebí.

P. Čech 19.12.2017 17:18

Pane Macháčku, máte v mnohém pravdu. Naskýtá se však otázka. Proč by zrovna měla fungovat v souladu s ústavou moc soudní, když nefunguje v souladu s ústavou moc zákonodárná ani výkonná? Ústava ČR je prostě špatná a možná právě proto je porušována zajména politickými stranami a nejnověji i hnutími. Ptáte se, proč si soudci nezaloží politickou stranu? Ono to není zapotřebí. Oni ti soudci obvykle z politických stran pocházejí, dokonce i předseda ÚS (pochází z ČSSD). Všechno špatné a všechno nefungující v tomto státě vychází ze špatně (možná je to záměr) formulovaných článků ústavy, které jsou v mnoha případech nejednoznačné a vyžadují (asi také záměrně) množství všelijakých výkladů (snad proto, aby soudci ÚS měli co dělat). Oni však, jako zástupci orgánu, který je garantem ústavnosti v tomto státě neřeší iniciativně nesrovnalosti v ústavě, ale naopak mlčí jako mrtvý brouk. Jak chcete, aby v takovém státě něco fungovalo?

P. Pruner 19.12.2017 20:17

Pokračoval bych v zavedené praxi, že by se Ústava měla všemi dodržovat - ať už je nebo není dobrá.

T. Kohout 19.12.2017 17:02

Je Fakt, že ty prachy, co se jim platí, se někde musí vybrat/sebrat. Ty prachy netvoří nějaký stát, ale lidi, kterým je ten stát prostě sebere. Je to utrženost od reality pokud si někdo myslí, že ho platí "stát". Platíme ho my, plátci daní. Trochu mě to otravuje, toto psát, ale nejde, než to pořád opakovat.

R. Morava 19.12.2017 16:08

Pan Macháček občas příjemně překvapí. Nejde mi o EET na které nemám vyhraněný názor, ale spíš jak pěkně popsal tzv. nezávislost soudu. Zde je soud nezávislý na ničem, na ústavě, na lidech, jen na názorech a náladě soudců. Pan Macháček má pravdu, proč být politikem, chce to jen správné konexe pro správnou školu v Plzni, správné konexe aby se člověk stal soudcem a už to jede. Jen tu chybí demokracie a spravedlnost. I kdyby byly polské zásahy do justice podivné, je ta naše justice závislejší na spravedlnosti a zákonech. Dost pochybuji.

R. Morava 19.12.2017 16:20

Samozřejmě nezávislost soudu není jen problémem CR, nejen kvóty na migranty, které ale Lisabonská smlouva vlastně skutečně podporuje, jsou tu závažnější. věci a to třeba rozsudek se Španělskem, že nemůže násilím vracet migranty, kteří už se dostali na jeho území. Jakkoliv některé rozsudky vychází už ze zrůdné Deklarace lidských práv, evropské soudy jdou ve svém výkladu za jeho hranu. Ať mi někdo zase něco vykladá o nezávislých soudech.

P. Čech 19.12.2017 17:25

Kdo rozhoduje o platech a odměnách ústavních soudců a rozpočtu Ústavního soudu? Moc zákonodárná a na té je ÚS závislý. Je to všechno důsledkem špatné ústavy, která mlčky a nebo písemně dovoluje prolínání a vzájemnou závislost moci zákonodárné, výkonné a soudní. Demokratické to moci, které mají mít přímo ve svých rukou občané státu. Tyto moci však občané ve svých rukou nemají, přesto, že to deklaruje čl. 2, odst.1 ústavy. Moc zákonodárnou, výkonnou a soudní ovládají téměř zcela politické strany a hnutí. Poklud tomu tak bude, nikdy to u nás nebude efektivně fungovat.

M. Losa 19.12.2017 15:44

Ano. Všichni teď budeme dodržovat zákony jen "ocaď - pocaď".

M. Valenta 19.12.2017 15:17

A jak myslíte, že ústavní soudci docházejí ke svým názorům a posléze rozhodnutím, taky mudrováním, když už chcete takto nazvat myšlení.

P. Pruner 19.12.2017 14:36

>Zlaté časy, kdy ve svobodných demokratických státech byly nezávislé a nadstranické soudy odvozující svá stanoviska z ústavy a zdravého rozumu.

>Velmi pěkná a rozumná úvaha pana Macháčka. Je zásadní rozdíl, pokud něco hlásá politická strana (ODS, TOP09 apod) a pokud totéž veřejně říkají členové údajně nezávislého Ústavního soudu. Již dříve jsem psal, že se pánové prezidenti Zeman a Klaus ve výběru některých soudců hodně utnuli. Aktivismus Ústavního soudu začíná už jeho předsedou byť ne v této konkrétní kauze.

>Když půjdeme od názorů k rozhodování: V situaci kdy se vše relativizuje je tím více naléhavá potřeba řešit odpovědnost pracovníků justice za svá rozhodnutí.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...