Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
22. března 2017 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Proč trvají protiruské sankce

Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu. | foto: Reuters

PRAHA Většina kritiků a skeptiků předvídala sankcím proti Rusku kvůli obsazení Krymu a agresi na východě Ukrajiny jepičí život. Jenže mezitím dokonce posílené sankce už trvají tři roky a jejich zrušení není na obzoru. Jestli měla nedávná schůzka kancléřky Angely Merkelové s Donaldem Trumpem nějaké jednoznačné vyústění, pak to bylo souznění právě ve věci protiruských sankcí.

Trump poděkoval kancléřce za „leadership“ ve věci mírového úsilí na Ukrajině, ta zase poděkovala americké vládě „za jasnou a trvalou podporu mírového procesu z Minsku“. O rušení sankcí nepadlo ani slovo.

Co všechno se o sankcích říkalo? Že pragmatičtí a mocní byznysmeni, vývozci, investoři, finančníci, obchodníci a kdoví kdo všechno jim nefandí a nerozumějí a že jejich komory, asociace a nátlakové skupiny si v politice prosadí a prolobbují jejich konec.

Pak se říkalo, že Západ vlastně neví, co s Ukrajinou, neví, zda jí opravdu chce pomáhat, jestli to s ní myslí vážně. Nebylo zřejmé, jestli má Západ jasný geopolitický zájem na Ukrajině, zato bylo a je zřejmé, že ho má na Ukrajině Rusko, které by rádo vidělo Ukrajinu zpátky plně ve své sféře vlivu.

Také zdůrazňovalo, že sankce nemohou vydržet, protože EU není v tomto ohledu vůbec jednotná. Jsou země, které byly a jsou vysloveně proti sankcím, jako třeba Itálie, jsou země, které vyhrožovaly, že je budou vetovat, jako třeba Řecko. Jsou země, kde jsou vlivné proruské politické skupiny – na Slovensku, v Maďarsku a bohužel i u nás. I v Německu je silná průmyslová a vývozní lobby, které se sankce pranic nelíbí.

A vzpomeňme si, že v rámci kampaně horoval za zrušení sankcí i – tehdy ještě kandidát – Donald Trump. Evidentně ale změnil názor, i když je to možná proto, že je kvůli vazbám některých lidí ze svého týmu na Rusko pod tlakem a pod drobnohledem, od Kongresu po média.

Proč sankce přežily? Možná je to jedna z mála dobrých zpráv o akceschopnosti Evropy i Západu. O EU se přece říká, že se není schopna dohodnout na ničem – jenže EU sankce spolu s Amerikou schválila a drží je.

Sankce asi také byly docela dobře odhadnuty, připraveny, odstupňovány a strukturovány, jinak by tak dlouho nepřežily. Nevedly nikde k ekonomické devastaci celých odvětví, regionů ani větších podniků. Podniky si našly nové trhy.

A jestli sankce změnily chování Ruska? To se těžko dokazuje, ale třeba by bez nich byl Putin už dávno v Kyjevě. Krom toho se sankce vyplatí zavádět, i když nejsou praktické, ale spíše symbolické. Svobodný svět na vojenskou agresi a zábor teritoria cizího státu nějak reagovat prostě musí a vojenskou konfrontaci si nikdo nepřeje.

Sankce zatím přežily Trumpa, ale nehodí do ringu ručník Evropa? Zatím to spíše vypadá, že sankce bude držet i případný nový německý sociálnědemokratický kancléř, ale záleží na tom, jaká se po volbách v Německu zformuje koalice.

Přečteno včera v Českém rozhlase Plus.

...

Ještě předevčírem to vypadalo, že šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, bude mít podporu ministrů financí eurozóny, aby mohl pokračovat ve funkci i poté, co jeho sociálnědemokratická strana utrpěla debakl v nizozemských parlamentních volbách.

Včera se ale panu Dijsselbloemovi vůbec nepovedl rozhovor pro německý deník FAZ, kde nastolil tvrdou linii a země jižního křídla eurozóny označil za „země v krizi“, což se oficiálně moc nepoužívá. Zároveň naznačil, že na jihu Evropy se utrácejí peníze „za chlast a ženské a potom se žebrá o pomoc“. Italští a španělští europoslanci žádají odchod šéfa euroskupiny ze scény.

Debata Jana Macháčka

„Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost“.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz