Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Projev premiéra Bohuslava Sobotky k Policii ČR

Bohuslav Sobotka vystoupil 9. dubna v Praze na zasedání Ústředního výkonného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka vystoupil 9. dubna v Praze na zasedání Ústředního výkonného... | foto: ČTK

Vážené policistky a policisté, vážení generálové, vážené velitelky i velitelé, ale především vážené řadové policistky a policisté! Děkuji Vám srdečně, že jste přijali pozvání sem na zahradu Strakovy akademie, sídla vlády ČR. Jsem rád, že ti, kterým to služební a jiné povinnosti neumožnily, si nás poslechnou v autech, kancelářích, v terénu nebo ze záznamu.

Rozhodl jsem se k Vám promluvit proto, že se v poslední době šíří veřejností vážné pochyby o tom, na které straně Policie ČR vlastně při některých svých zásazích a počínáních stojí.

Dobře snad víte, a mnozí z Vás si to pamatují, že před listopadem 1989 byla policie, resp. SNB, politicky zneužívána k represím, šikanování a zastrašování. Policie byla dokonce politicky řízena, ostatně podobně jako soudy a prokurátoři.

Dovolte, abych Vám připomněl – a těm, kdo si to nepamatují, abych to vysvětlil –, že současná Česká republika je a zůstane úplně jiným druhem státu a společnosti než minulý režim: policie stojí pouze na straně zákona a především na straně ústavy našeho demokratického státu a na straně svobod.

Když byl ministrem vnitra Ivan Langer, objevil se na dveřích Vašich služebních automobilů nápis „Pomáhat a chránit“. Velice si vážím Vaší náročné práce, ale bylo by dobře, abyste ten nápis občas přečetli a přemýšleli o něm. Je to obdoba toho, co mají na dveřích aut napsáno i policisté v jiných svobodných a demokratických státech. Newyorská policie má například heslo „Profesionalita, péče, ohleduplnost“ apod.

Jste tu od toho, abyste pomáhali svým občanům a chránili je i jejich svobody a abyste to činili profesionálně, s péčí a ohleduplností k těm slušným občanům, kteří ctí zákony, svobody druhých a ústavu.

Během návštěvy čínského prezidenta v Praze se ukázalo, že zasahující a nad pořádkem bdící policisté příliš často chránili agresivní bojůvky cizích státních příslušníků a naopak zasahovali proti mírumilovným protestujícím z řad našich občanů.

Policisté, kteří přišli na vysokou školu žádat sundání tibetské vlajky z oken, byli, jak se říká Vaším slangem, „kázeňsky řešeni“, ale pochybuji, že jim někdo vysvětlil, co udělali špatně. Takže to udělám já. Je nepřípustné, aby se policisté na přání jakéhokoli papaláše či potentáta snažili přimět občany a instituce k nějaké výzdobě či nevýzdobě svých oken, pokud nejde o výzdobu zakázanou zákonem, tedy například o nacistické symboly.

Na videu, které jsme všichni viděli na sociálních sítích, jsme si mohli všimnout, že policisté zalehávají a poutají člověka, který se provinil tím, že neměl či nechtěl ihned vyndat občanský průkaz. Dovolte mi, abych vám vysvětlil, že občané ČR nemusí ukazovat policistům občanský průkaz, pokud k tomu není nějaký zvláštní důvod, který musí být řádně vysvětlen. To, že příslušníci SNB šikanovali lidi kvůli tomu, že mají dlouhé vlasy či pankáčské číro, to patří k minulému režimu, kdy se mimochodem kontrolovalo, kdo zrovna pracuje a kdo ne, a dávali na to pozor i všudypřítomní pomocníci a udavači.

Dále jsme mohli být svědky toho, že policie, která se vrací v koloně z pomocné práce v zahraničí, si zapne majáčky a velkopansky předjíždí na dálnici. Je to naprosto nepřípustné jednání a já osobně dohlédnu na to, aby z něj vyplynuly důsledky.

Vůbec nejhorší je, že policie při návštěvě čínského prezidenta obešla ústavní shromažďovací právo na základě pochybné dopravní vyhlášky. Uvidíme, co na to řekne soud, ale je to pofidérní, vůbec se mi to nelíbí a občanům se za to osobně omlouvám.

To, že prezident Policii ČR za její počínání při návštěvě čínského prezidenta pochválil, považuji za chybu, kterou jsem se rozhodl napravit. Koneckonců nežijeme v prezidentském systému, prezident je z ústavy za svou práci neodpovědný, ale za vládu a policii odpovídám já.

Nakonec jsem chtěl říci, že tam, kde policie má být aktivní, je pasivní. Nosí-li někdo na demonstraci například šibenice, má být zatčen a obviněn, protože šibenice nepředstavuje svobodný projev, ale výzvu k smrti, pomstě, zabíjení a násilí.

Rozhodl jsem se, a ministru Chovancovi to dám za úkol, že všichni policisté a jejich velitelé budou povinně chodit na občanská školení, kde Vám bude znovu a znovu detailně vysvětlováno, co je to svoboda, liberální demokracie a ústava. Budete školeni v tom, co konkrétně říká česká ústava, jaká byla a je naše nedávná historie, kdo jsou naši spojenci ve svobodném světě, i v tom, že policista je dobrý sluha veřejnosti, ale zlý pán.

Děkuji Vám za pozornost, přeji mnoho úspěchů v práci a správný úsudek ve sporných situacích.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/machacek-velke-americke-drama-zacina-db6-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A160506_123026_monitor-jana-machacka_ELE

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...