Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Putinova lež a rozdíl mezi Západem a Východem

Vladimír Putin

  12:30
Ruský prezident Vladimir Putin přiznal, že státní plán na obsazení Krymu existoval dávno před událostmi na Majdanu a dávno před loutkovým referendem. Stejně tak potvrdil, že na Krymu byly od začátku přítomny speciální ruské jednotky.

Tisková konference Vladimira Putina. foto: Reuters

Lze vcelku čekat, že za svou vychytralou prolhanost bude Putin ruským publikem a většinovým veřejným míněním oceněn, protože je dost chytrý na to, že kdyby na tom měl jakkoli tratit, v životě by se ke lži nepřiznával. Západ je v šoku, Rus se nediví.

V tomhle existuje zásadní rozdíl mezi převládající východní (ruskou) a západní politickou kulturou, možná spíše kulturou vůbec. Rus lže běžně ve všední den i v neděli, když to potřebuje, i jen tak pro potěšení či zábavu. Ne náhodou vznikly Potěmkinovy vesnice právě v Rusku. Prezident jde svému národu příkladem.

Západní politická kultura spočívá v tom, že když je politik přistižen při veřejné lži (Clinton: „I did not have a sex with THAT woman, Lewinski.“), musí se omluvit. Když lže v důležité státní věci, musí okamžitě odstoupit. Není to schválně nikde psáno, v žádné ústavě nebo zákoně, vtip je v tom, že to tak prostě je. V Rusku to tak není.

Je Česká republika součástí Západu? Kdybychom měřili pouze chováním prezidenta, tak zcela určitě nikoliv. Český prezident je koneckonců soudem usvědčený lhář (případ Brezina).

Připomeňme ještě jeden výrok Miloše Zemana. Na summitu NATO prohlásil, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci, protože mu to říkal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, o kterém Zemanův poradce Hynek Kmoníček řekl, že „nikdy nelže“.

Po Putinově přiznání je jasné, jaký bude postup. K přítomnosti ruských vojáků na východní Ukrajině a k podstatě humanitárních konvojů do Donbasu apod. se vychytrale a okázale za pár měsíců přizná buď Putin, nebo Lavrov, nebo oba.

Pro Západ je tu jedna novinka. Lež jako promyšlený nástroj hybridní války je definitivně potvrzena samotným nejvyšším ruským státním představitelem. Od toho se musí odvíjet přístup k mírovým jednáním i strategie NATO.

Co se všechno v příštích letech stane, těžko předvídat, ale je tu i jedna dobrá zpráva. Rusko je odsouzeno k hospodářskému úpadku. Rusko po pádu komunismu zbohatlo na zapojení do globálního obchodního systému. S tím, kdo povýší lež na princip, se ale byznys dělat nedá. Nikoli proto, že je to nemravné, ale protože je to nepraktické – a protože to vlastně vůbec nejde.

Debata Jana Macháčka

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...