Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Řecký dluh jako klíč k řešení uprchlické krize

Evropa

  12:13
PRAHA - Dnešní ráno mám puštěnou při práci televizi CNN, kde je hlavním tématem skutečnost, že dánský parlament se chystá odhlasovat zákon, který umožní uprchlíkům zabavovat cennosti, tak aby bylo možné financovat jejich pobyt v zemi. Účelem legislativy je učinit Dánsko méně atraktivním v očích uprchlíků.

Na Lesbu hledají útočiště další a další migranti. Na snímku jim pomáhají španělští dobrovolníci. foto: Reuters

Zaznívá proud odsuzujících hlasů, jak vůbec prý mohlo něco tak nehumánního někoho napadnout, natož o tom hlasovat. Člověku připadá, že Dánsko bude brzy pohnáno k nějakému mezinárodnímu tribunálu. Paní z Německa říká, že jí to připomíná to, co dělala jejich země Židům apod.

Ani informace o tom, že mnoho členských států EU – včetně nás – taková pravidla dávno má a CNN to nikdy nezajímalo. Celkově můžeme říci, že je to další krok ke konverzi západního a východního přístupu.

V případě českých médií to mnohdy vypadá, že mají za úkol referovat o uprchlících jen negativně, v případě některých západních médií člověk někdy bohužel zírá na míru naivity a neinformovanosti.

...

V úterním vydání Financial Times Gideon Rachman jasně pojmenovává to, kolem čeho leckdo chodí jako kolem horké kaše.

EU za posledních šest měsíců čelila dvou velkým krizím. Jedna se týkala eura, druhá uprchlíků. Jakoby náhodou stojí stejné dvě země v centru obou problémů: Řecko a Německo.

Minulé léto Německo téměř vytlačilo Řecko z eura, než aby jen tak půjčilo další miliardy. Nyní Německo čelí přívalu migrantů, z nichž naprostá většina přichází skrze Řecko.

MACHÁČEK: Trochu jiný republikán. Pomohl by Bloomberg Trumpovi?

Stačí přemýšlet kreativně o tom, jak obě věci spojit a spravit v rámci jednoho diplomatického balíčku. Vlastně to zní jednoduše. Řecko bude souhlasit s tím, že se zabezpečí a s pomocí EU zavře severní hranice. Výměnou za to Německo odepíše masivní část řeckého dluhu. EU bude financovat a spravovat tábory na řeckých ostrovech, dokud v Sýrii nebude mír.

...

Luciano Floridi v témže listě píše, že úzkost z umělé inteligence je vědecky neopodstatněná. Existující chytré technologie nejsou krok k plnohodnotné umělé inteligenci, stejně jako vyšplhání na strom není krok směrem na Měsíc, ale konec cesty. Aplikace mohou být v některých ohledech chytřejší a mohou nás nahradit v provádění více a více úkolů. Není to ovšem proto, že jednají se světem inteligentně, nýbržproto, že my předěláváme svět, aby byl přátelský k nim. Vezměme si průmyslové roboty. Nevypouštíme je do světa, aby vyráběli auta. Vytváříme naopak kolem nich umělé prostředí, které zajistí jejich úspěch.

Žádná Godzilla umělé inteligence nás neovládne, tak se přestaňme bát science fiction a zaměřme se na skutečné výzvy.

Jsou to lidé, nikoli chytré stroje, kdo představuje a bude představovat problém. Nesmíme dělat chyby v designu a použití těchto technologií. Winston Churchill říkal: „My tvarujeme svoje domy a potom naše domy tvarují nás.“ Totéž lze říci o chytrých technologiích „infosféry“.

Čtenáře Monitoru JM zvu na několik zajímavých veřejných debat v tomto a příštím týdnu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.