Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Roboti nám práci neukradnou. Budou s námi kooperovat

Kooperativní robot Kuka v továrně Škoda Auto ve Vrchlabí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kooperativní robot Kuka v továrně Škoda Auto ve Vrchlabí | foto: Škoda Auto

PRAHA V poslední době jsme i v českém prostředí masírováni různými varovnými články a přednáškami o tom, že digitalizace, robotizace, umělá inteligence a vše, čemu se říká průmysl 4.0, nás v dohledné době připraví o spoustu pracovních příležitostí.

Minulé revoluce, které lidstvo zažilo, od příchodu zemědělství po průmyslovou revoluci, nahrazovaly vždy práce nejvíce namáhavé, úmorné a jednotvárné. Nová revoluce prý bude znamenat, že stroje a roboti budou vykonávat i práce relativně příjemné, tvůrčí a zábavné. Tedy práce, které leckoho mohou i bavit, ve kterých se může realizovat apod. O práci přijdou nejen řidiči, ale i právníci, notáři, analytici, bankéři, statici, stavební inženýři, lékaři a tak všelijak podobně.

Módnímu apokalyptickému trendu se rozhodl v novém textu postavit americký ekonom Barry Eichengreen. Zaráží ho například, jak všichni přesně vědí, co bude. Tak například americká poradenská společnost Forrester v nové studii  uvádí, že plná automatizace odstraní již v letošním roce devět procent amerických pracovních míst. Poradenská společnost McKinsey zase říká, že kvůli automatizaci bude v roce 2030 bez práce jedna třetina amerických zaměstnanců.

Všechny tyto zprávy naznačují, že se technologický pokrok a destrukce pracovních příležitostí v poslední době nějak zrychlují. Ve skutečnosti produktivita práce, resp. totální faktor produktivity, což je nejlepší indikátor tempa technologické změny, stagnuje v USA i jinde ve vyspělém světě od roku 2005. Ekonom Timothy Taylor zase nedávno zdůraznil, že tempo změny zaměstnanecké struktury neakceleruje od 80. let. Samozřejmě že se struktura pracovních příležitostí mění. Není ale žádný důkaz, že se tempo změny nějak zrychluje.

Druhá věc, kterou podle Eichengreena jakoby „každý ví“, je, že zatímco dříve roboti nahrazovali rutinní úkoly, dnes mohou přijít o práci třeba i profesoři.

Dříve platilo, že roboti nenahradí práci, ve které je třeba empatie, soucit, intuice, a práci, která se neobejde bez interakce a vzájemné komunikace osob. To už nebude platit: stroje komunikují, vaše digitální stopa intuitivně odhadne vaše spotřebitelské a zákaznické zvyklosti. Umělá inteligence bude číst vaše rentgenové snímky a zhotovovat diagnózy.

Práce doktorů, právníků a profesorů se promění. Proměna ale není totéž co likvidace. Tak třeba stroje budou lépe vyhledávat judikaturu a precedenty, ale takový rozvodový advokát se pořád bude muset umět naladit na klienta, bude třeba pořád osobně radit klientům, zda mají zvážit rozvod, nebo se pokusit ještě dohodnout. V kriminálním nebo občanském sporu může právník využít všech možných megadat, ale pořád ho bude osobně třeba. Práce se promění, ale nezmizí.

Zdravotní sestry také nenahradí zdravotní roboti. Robot možná sundá pacienta z postele, ale sestřička zůstane a bude se s robotem doplňovat. Bude pomáhat s fyzickou terapií a vkládat emoci do komunikace s nemocnými a depresivními apod. Nastane spíše období kooperace sestry s roboty.

To, co se bude dít, nebude druhá průmyslová revoluce, kdy odešli lidé ze zemědělství do průmyslu. Sedmdesát procent lidí už stejně pracuje ve službách.

Co k článku ekonoma Eichengreena dodat? Samozřejmě je třeba se adaptovat na změny, investovat do nových technologií. Samozřejmě musíme reformovat školství. Samozřejmě je třeba umět lépe anglicky a mít dostatek programátorů a softwarových inženýrů. Hlavně ale firmy musí investovat do celoživotního vzdělávání zaměstnanců, aby se na kooperaci s roboty dokázali připravit a adaptovat. A vlády to mohou z úrovně státu nějak, třeba daňově, podporovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...