Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Rozkládá Trump Evropu?

Názory

  13:01
PRAHA - Leckdo z intelektuálů a komentátorů v Evropě získává nyní pocit, jako by se dával do pohybu scénář, který si pro Evropu přál Donald Trump, resp. jeho bývalý hlavní ideologický poradce Steve Bannon.

Podle některých komentátorů je podepsané memorandum vágní a neurčité. foto: Reuters

Vztek voličů se volně přesouvá ze země do země, trumpovská revoluce otevřela všechna stavidla.

Myšlenka, že každý má bojovat sám za sebe a za své národní zájmy, se začíná nebezpečně ujímat, píše například německý analytik Ulrich Speck. Přitom historie Evropy potvrzuje, že Evropa nacionalistických národních států může vést až ke katastrofě. Evropa musí udělat vše pro záchranu kooperace a společných řešení, musí destruktivní síly zkrotit.

Samozřejmě jsou Němci především zděšeni nejen z italských voleb, ale ze situace u sebe doma, kdy jim najednou připadá, že politická polarizace, známá z Británie, USA či Polska, dorazila i k nim domů. A dělítkem je samozřejmě migrace.

Možná by ale k tomuto scénáři vůbec nemuselo dojít, kdyby se k poslednímu vývoji migrace přistupovalo více na základě zdravého rozumu.

Naprostá většina migrantů, kteří přicházejí nyní, jsou migranti ekonomičtí, nejnovější statistiky to jasně dokládají. I kdyby se prosadily kvóty, každý přece ví, že do České republiky, Litvy či Polska žádní migranti nechtějí, dobrovolně ani nedobrovolně. Chtějí do Německa, do Švédska apod. Důvody jsou především ekonomické.

Když členské země neumějí návratovou politiku a praxi, musí na tom pracovat, ale hlavně se pokusit vyjednat s africkými státy založení sběrných středisek v severní Africe, kde se bude čekat na vyřízení žádostí o azyl.

Frontex má bojovat s pašeráky, nikoli lovit z vody migranty a posílat je do Evropy. Dokud se toto nezmění, dokud v tomto nezvítězí selský rozum, bude opravdu pokračovat bannonovský scénář rozkladu Evropy. Všechny ostatní scénáře jsou totiž utopické. Samozřejmě že země EU mimo migrační trasy a země, které nejsou cílem migrace, mají pomáhat, finančně, logisticky, policejně, případně vojensky. Ale všechna řešení vycházejí z toho, že někoho budu posílat někam, kam on sám nechce, a držet ho tam proti jeho vůli je zcela nesmyslné.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...