Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
28. března 2018 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Rusko a německá politika

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

Podle serveru Eurointelligence.com převládá dnes v Evropě jakési „wishful thinking“ (česky snad přání otcem myšlenky, i když to není vůbec přesné). Každopádně se tento fenomén týká italské politiky, budoucnosti eura i šancí na revokaci brexitu. Pokud jde ale o Rusko, éra „wishful thinking“ se chýlí ke konci.

Mnoho politiků v západní Evropě investovalo mnoho kapitálu do dobrých vztahů s Putinem, v zásadě se ale Putinovi podařilo sjednotit většinu Evropy proti sobě. Koordinovaná vyhošťovací akce z minulého týdne je opravdu působivá ve svém rozsahu a možná znamená začátek nové studené války. Konec iluzí většinou nebývá moc pohodlný.

Německá politika zůstává ve věci Ruska rozdělená. SPD se v tomto směru dělí na starou a novou gardu. Alternativa pro Německo, část FDP a levicová Die Linke jsou proti.

Markus Wehner v textu pro FAZ píše, že ve věci vyhoštění nešlo pouze o útok chemickou látkou v Anglii, ale o postupnou eskalaci, která začala anexí Krymu a invazí na Ukrajině a pokračovala sestřelením malajsijského letadla, vraždou Němcova, ruskou brutalitou v Sýrii, dopingem ve sportu a kybernetickými útoky.

Wehner uzavírá, že nejefektivnějším nástrojem by bylo zastavení praní špinavých peněz v Londýně. Poznámka Monitoru JM: Dodejme, že je to sice pravda, ale stejně důležité by bylo zastavit projekt Nord Stream 2 a omezit německou závislost na ruském plynu.

Podíváme-li se na země, které se k vyhošťování nepřipojily, v případě Malty se jako oficiální důvod uvádí, že tamější ambasáda v Moskvě je tak malá, že sankce by znamenaly vlastně úplný konec diplomatických vztahů. Skutečným důvodem ale je podle dalšího článku FAZ lukrativní obchod s pasy, skrze který se bohatí Rusové dostávají k občanství členské země EU. Ruský vliv je proslulý na Kypru, kde mají Rusové svá bankovní konta a registrované firmy. A nakonec je tu Rakousko, které se rozhodlo profitovat ze světa sankcí. Tamější mladý kancléř Sebastian Kurz se prezentuje jako hlavní vyjednavač a stavitel mostů mezi EU a Putinem. Článek připomíná, že i na samém vrcholku ukrajinské krize byl Putin přijat v Rakousku se všemi ceremoniálními poctami.

Komentář agentury Bloomberg sice konstatuje, že Amerika vyhostila šedesát ruských diplomatů, ale jinak je prý americká odpověď rozporuplná. Trump prý situaci nijak silně nekomentuje a odmítá zavést do praxe nový sankční zákon schválený Kongresem.

Mnohem silnější by byly cílené sankce: zmrazení majetku a kont lidí spojených s Putinem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

  • 9Diskuse


Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.