Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Rusko-řecká energetická dohoda

Plynovod (Ilustrační fotka).

Plynovod (Ilustrační fotka). foto: Shutterstock

Spiegel online přišel o víkendu se story o tom, že Rusko a Řecko připravují energetickou dohodu. Rusko a Řecko mají v úterý podepsat dohodu o plynovodu, který má od roku 2019 dostat ruský plyn do Evropy pod Černým mořem a do Turecka.
  12:47

Celý článek na serveru Spiegel čtěte ZDE.

Klíčem je, že Řecko dostane platbu 3–5 miliard dolarů okamžitě, což by pro zemi mohlo vytvořit nějaký manévrovací prostor ve vyjednávání o dluhu. Peníze nebude muset Řecko splácet až do roku 2019, kdy začne plyn skrze plynovod proudit.

Zdá se, že Řecko má možná v záloze nějaké možnosti a nemusí tzv. defaultovat příští týden (více ZDE). Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl agentuře Reuters: „Otázka energetické kooperace byla nastolena. Domluvilo se, že na expertní úrovni budou rozpracována všechna témata týkající se kooperace v energetické sféře, ale Rusko neslíbilo finanční pomoc, protože o ni nikdo nežádal.“

Podle serveru to není popření skutečné story o spolupráci Ruska a Řecka v energetice. Spolupráce se nemusí týkat vysloveně finanční pomoci, protože jde o předčasné inkaso budoucích zisků.

Deník WSJ přináší přehledný graf znázorňující, kolik a komu má Řecko do roku 2025 splácet.

Krátká analýza agentury Bloomberg minulý týden upozornila na zajímavý fenomén: uvolněná měnová politika, pád cen ropy na polovinu a oslabení měn v mnoha částech světa – to vše by mělo být teoreticky receptem na rychlejší světovou ekonomickou expanzi.

Když ale MMF minul týden uveřejnil ekonomické předpovědi ohledně globálního růstu na příští rok na úrovni 3,5 procenta, je to méně než 3,9 procenta, které odhadoval před rokem, tedy předtím než cena ropy spadla, předtím než závratně posílil dolar a předtím než ECB začala program kvantitativního uvolnění, tedy masivní nákup státních dluhopisů, resp.tištění peněz.

Odpovědí podle analýzy může být, že zvýšená energetická efektivita neguje některé zisky pramenící z nižších nákladů. Oslabený kurs měny může vést k tomu, že například v Japonsku exportéři inkasují zisky, ale nepouštějí se do cenové války. Pak je tu stárnutí populace a tendence ke spoření, čínský vývoz deflace apod.

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Debata Jana Macháčka

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...