Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Shrnutí konfrontace USA–Írán

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Nejlepší z toho, co jsem si zatím přečetl ke konfrontaci mezi USA a Íránem, je série tweetů německého proatlantického analytika Ulricha Specka. Je to dobré shrnutí celého vývoje.

1. Írán došel k závěru, že USA odcházejí z Blízkého východu a nebudou již stát v cestě íránskému imperiálnímu projektu a dominanci Íránu v Iráku, Sýrii, Libanonu apod.

2. Írán si tento závěr otestoval tak, že loni v září zaútočil na saúdská ropná pole.

3. Amerika nakonec nijak neodpověděla, a tak Írán sebral odvahu k dalším útokům, například ke vpádu na americké velvyslanectví v Bagdádu.

4. Trump odpověděl zabitím Solejmáního. Pro Írán to byl šok.

5. Určité odstrašení bylo nastoleno, přesto přišel Írán s odvetou. Znamená to, že je Írán ochoten překročit červenou linii a dál konflikt eskalovat?

6. Írán nechce válku, protože by mohla vést ke konci současného vedení. Takže odveta byla nakonec pouhý ohňostroj, dobře připravený tak, aby uspokojil davy v Íránu a nedošlo k zabití Američanů. Dodejme, že současně chtěl Írán světu a Americe demonstrovat, že jeho rakety projdou protiraketovou obranou a že dokážou mířit přesně.

7. Obě strany se nyní spokojí se svou různou interpretací íránské raketové odvety (efektivní pomsta smrti generála vs. neškodný ohňostroj) a celá epizoda vysokého napětí nám končí.

Tolik Ulrich Speck. Za sebe bych ještě dodal, že bych se nedivil tomu, kdyby před íránskou odvetou proběhla nějaká diplomatická komunikace mezi USA a Íránem. Když ne komunikace diplomatická, pak zkrátka nějaká komunikace někým zprostředkovaná, možná iráckou vládou.

Íránský režim má zjevně dvě tváře. Na jedné straně kleriky, kteří dští oheň a síru na veřejných shromážděních a pohřbech, na druhé straně výjimečně profesionální diplomacii, která dobře měří slova.

Trump také mluví ke svým voličům, slušně řečeno velmi jednoduchou mluvou. Vyjádření amerického ministerstva obrany jsou už ale na naprosto profesionální úrovni. Zatím se zdá, že americká vláda (tajné služby, armáda) připravila profesionálně jak zabití Solejmáního, při němž nebyli zabiti civilisté, tak správně odhadla íránskou reakci. Co se Trumpovi jistě nepovedlo, byly řeči o likvidaci íránských kulturních památek.

Editorial deníku The Wall Street Journal konstatuje, že důsledky zabití Solejmáního budou trvat několik měsíců, ale již nyní lze zaznamenat pozitivní důsledky americké revoluce v podobě alternativní těžby ropy z břidlic. Americká ropa a energetická soběstačnost tak podporuje nejen americký ekonomický růst. Ceny ropy vyskočily v důsledku eskalace o pět procent, což je mnohem méně než v okamžicích minulých blízkovýchodních konfliktů. V roce 1990 vystoupala cena ropy z 15 dolarů za barel v srpnu na 40 dolarů v říjnu. V roce 2003 ceny ropy také vzrostly na 31 dolarů za barel, což byl nejvyšší roční průměr za dvě dekády.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...