Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Směřuje Putin k sebezničení?

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

Sergej Gurijev, na Západě respektovaný ruský ekonom, zveřejnil studii a článek, který se zabývá ruskými zbrojními výdaji, jež se vymykají kontrole. Nachází zde paralely s posledními roky před pádem Sovětského svazu.

Gurijev zdůrazňuje, že ruský rozpočet pro rok 2015 počítal s cenami ropy 100 dolarů za barel.

Pád cen ropy přinutil ruskou vládu snížit veřejné výdaje reálně o 8 procent, ale i tak bude letos hospodařit se schodkem 3,5 procenta HDP (po schodku 0,5 procenta v loňském roce).

S tím, jak sankce redukují možnosti financovat schodek skrze prodej dluhopisů na světových finančních trzích, zůstává zde především státní rezervní fond jako hlavní zdroj příjmů. Fond reprezentuje 6 procent HDP, což znamená, že Rusko má peníze na dva roky, pokud se ovšem předtím stáhne z Ukrajiny a uskuteční další škrty. 

To ale bude pro Putina nesmírně obtížné. Výše zmíněné negativní vyhlídky představují podle Gurijeva konzervativní odhad. Poslední data naznačují, že se vojenské výdaje zcela vymkly kontrole a tvoří devět procent HDP, což je dvakrát více než oficiálně rozpočtovaná částka. Tímto tempem bude rezervní fond vypleněn už na konci tohoto roku.

Gurijev doslova píše: „Vzhledem k těmto údajům si ruské zbrojní výdaje zasluhují pozornost, protože naznačují, že pro vládu, která si chce udržet podporu i při propadu ekonomiky, je důležitější ukázat podporu povstalcům na východě Ukrajiny než investovat do modernizace ekonomiky. Je dokonce možné, že Kreml chystá v příštích měsících velkou ofenzivu na Ukrajině. Jiná možnost je, že ruská vláda žádný plán nemá a rostoucí vojenské výdaje pouze reflektují vyšší než očekávanou cenu konfliktu.“

Komentátor Leonid Beršidskij se na Bloombergu rozepsal o ruské prohře ve finále hokejového šampionátu a rozepsal se o svém podezření, že neschopnost opakovat „sovětskou slávu“ zraňuje Putina daleko více než vysoká inflace a nízké mzdy. V rámci sedmdesáti let komunismu zažili Rusové daleko větší strádání, které vyměnili za hrdost být součástí supervelmoci.

Putin potřebuje více světových úspěchů, protože jeho strategie je založena na nostalgii po SSSR. K tomu ale bude potřebovat obnovu buď ruského represivního systému, nebo obchodního klimatu, které umožní privátnímu sektoru obnovit slávu země.

Putin ale podle Beršidského není schopen ani jednoho, což ho činí velmi zranitelným.

Zde je můj vlastní komentář k oběma docela důležitým textům. Vyhlídky ruské ekonomiky jsou sice katastrofální, to se ale může rychle změnit, pokud začne v brzké době prudce narůstat cena ropy. Pokud vám nějaký expert řekne, že to je nepravděpodobné, je asi dobré si vzpomenout, že dramatický pokles cen ropy také žádný odborník nepředpověděl.

Saúdská Arábie jako nejsilnější člen sdružení OPEC už naznačila, že v momentě, kdy konečně poklesne americká břidlicová těžba, začne přiškrcovat kohouty. Před prudkým nárůstem cen ropy v horizontu roku varují již pár týdnů představitelé amerického těžebního průmyslu. Na jednu stranu na ně lze pohlížet jako na lobbisty za vlastní věc a jejich predikce si dělit dvěma, na straně druhé se na ně můžeme dívat jako na někoho, kdo dobře ví, o čem mluví, protože umí odhadnout, jaký bude mít důsledek prudké omezování investic, ke kterému dochází už několik měsíců...

S cenou ropy kolem 100 až 120 dolarů za barel bude svět čelit agresivnímu Rusku, které si snadno a rychle doplní své rezervní fondy a které bude moci zbrojit, jak se mu zachce.

Co se zklámání z hokeje týče, bývá jistě silné a západní odborníci, kteří nezažili hokejovou rivalitu 70. a 80. let, to vůbec nepochopí, nicméně je to zklamání, které přece jen za pár týdnů vyprchá.

Debata Jana Macháčka

 Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!