Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Spitzenkandidat Maroš Šefčovič?

Evropský parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament | foto: Česká pozice

Leckdo se vysmívá katastrofálním výsledkům ČSSD v obecních volbách, ale úpadek sociální demokracie je, jak známo, celoevropský. Ilustruje to také vývoj ohledně výběru takzvaných spitzenkandidátů za socialistickou frakci EP. Tzv. Spitzenkandidat právně či institucionálně definován není.

Od minulé kampaně do Evropského parlamentu je ovšem věc chápána tak, že „špičkovým kandidátem“ je ten, kdo kandiduje v určité zemi na europoslance za určitou členskou stranu nějaké frakce EP, a má se tedy za to, že nebude pouze europoslancem, ale i budoucím šéfem Evropské komise. A mají si toho jaksi všímat voliči ve všech evropských zemích.

V současné době panuje přesvědčení, že nejsilnější frakce Evropského parlamentu, tedy Evropská lidová strana (EPP), bude na tento post jmenovat Němce. Zatím se mluví o současném předsedovi frakce Manfredu Weberovi, ale v kuloárech se naznačuje, že na předsedkyni Evropské komise bude kandidovat současná německá kancléřka Angela Merkelová. Němci, kteří nikdy v historii post předsedy komise neměli, ho prý nyní považují za důležitý vzhledem k hrozícím světovým obchodním válkám a kompetencím Evropské komise v této oblasti.

Ale zpět k socialistům. Dosud se považoval za hlavního spitzenkandidáta socialistické frakce předseda rakouské opoziční sociální demokracie Christian Kern. Ten však překvapivě oznámil svůj úplný odchod z politiky – v důsledku vnitřních bojů v rakouské sociální demokracii. Osmačtyřicet hodin předtím oznámil podobný krok francouzský socialista Pierre Moscovici, bývalý evropský komisař a francouzský ministr pro evropské záležitosti.

Takže jediný nadějný kandidát je současný místopředseda Evropské komise, Slovák Maroš Šefčovič. Podle serveru Eurointelligence to ilustruje existenciální krizi sociální demokracie. Nemá cenu dodávat, že evropská frakce socialistů nemá asi žádnou šanci, aby se její zástupce stal následovníkem Jeana-Clauda Junckera.

Po 150 let sociální demokracie lákala na větší dávky, vyšší penze, více práv pro dělníky a lepší vzdělání pro méně privilegované. V době technologických změn a globalizace znějí tyto sliby prázdně. Dokud socialisté nepřijdou na to, jak všechny nové věci a přístupy uchopit kredibilně, jejich úpadek bude pokračovat.

Dodejme, že místo pozitivního programu může přijít znovuobjevení radikalizace jako v případě v britských labouristů nebo kombinace socialismu a nacionalismu.

To, že Šefčovič má malé šance, neznamená, že to nemá cenu zkoušet. Slovensko se takto pozitivně zviditelňuje. Nedávno Slováci navrhovali na předsedu euroskupiny svého ministra financí Kažimíra – a málem uspěli. A ministr zahraničí Miroslav Lajčák je předsedou Valného shromáždění OSN. Slovenská partička z MGIMO má našlápnuto a drží při sobě.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...