Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Válka v Sýrii a 17. století v Evropě. Podobnost čistě náhodná

Blízký východ

  13:46
PRAHA - Peter Stephens recykluje ve Financial Times téma paralely mezi vývojem v Sýrii a třicetiletou válkou v Evropě, které jsme v Monitoru nakousli už vícekrát.

Irácké jednotky v boji s Islámským státem. foto: ČTK

MACHÁČEK: Blízký východ je Evropou za třicetileté války

V 17. století to začalo tím, že protestantské Čechy povstaly proti katolickým Habsburkům. Následné války vtáhly do konfliktu habsburské Rakousko i Španělsko, Francii, Nizozemí, Švédsko, Polsko, Dánsko a německá knížectví a svou roli hrály i Anglie, Rusko, Skotsko a osmanská říše. Celý Sephensův článek si můžete přečíst zde.

Bojovalo se převážně v dnešním Německu a v Českém království, ale bojovaly armády cizích žoldnéřů, financované vnějšími mocnostmi, ve jménu boha se páchaly nepředstavitelné krutosti a surovosti. Obyvatelstvo Německa se zredukovalo o třetinu, mučení a masové upalování bylo běžné.

Bojovalo se i o teritorium a loajalita vůči koncesi byla občas přebita loajalitou sekulární. Katolická Francie spojila síly s protestantským Švédskem proti katolickému Španělsku a Rakousku, stejně jako se dnes šíité spojují se sunnitským Hamásem. Luteráni a kalvinisté si konkurovali a občas si nebyli jisti, jestli je Řím opravdu nepřítel.

Existují samozřejmě stovky rozdílů, ale srovnání je podnětné. Vestfálský mír zrodil státy, kde už příslušnost k náboženství nebyla to hlavní. Dnešní Blízký východ se svým mixem naboženské a územní války je od toho ale dost daleko.

Podobné je to, že Sýrie je arénou pro regionální měření svalů mezi sunnity, Saúdskou Arábií a jejími spojenci z Perského zálivu na jedné straně a Íránem a Ruskem na straně druhé. Turecký prezident mluví o svých „sunnitských bratrech“.

Pro Írán je přežití Asadova režimu strategií, která má posílit jeho vliv v arabském světě. Sunnitské státy také chtějí porazit IS, ale ne ve prospěch Íránu.

Prioritou pro Američany a jejich spojence je znovu nastolit regionální stabilitu a porazit džihádisty z IS, ale aby bylo někdy dosaženo míru, musela by reálpolitika překonat náboženství. Gordický uzel je rivalita mezi Saúdskou Arábií a Íránem, ale brát v úvahu je třeba i ruské zájmy a turecké obavy. Vypadá to na nemožný úkol. Dokud se to ale nevyřeší, bude Sýrie zažívat horor ze 17. století z území dnešního Německa.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.