Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
2. července 2019 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Summit EU aneb Někdo hodně prohraje

Ohledně dohody o rozdělení pozic v EU jednal s Merkelovou a Macreonem minulý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohledně dohody o rozdělení pozic v EU jednal s Merkelovou a Macreonem minulý... | foto: Reuters

Jak dopadne přerušené jednání summitu EU o obsazení nejvyšších postů v Unii, zatím nevíme, možná se závěr opět odloží a první výkop provede až zítra Evropský parlament. Těch předběžných podmínek – ve smyslu toho, co má být všechno uspokojeno – je prostě příliš.

Má tu být rovnováha mezi Němci a Francouzi, případně silné zastoupení obou těchto zemí. Má tu být genderová rovnováha. Mají tu být zájmy evropského severu a jihu, východu i západu, starých i nových členských zemí, členů i nečlenů eurozóny a podobně. A především má být respektován výsledek voleb do Evropského parlamentu v podobě zájmu jednotlivých nejsilnějších frakcí.

Taky je tu otázka budoucí „vládní koalice“, i když na evropské úrovni to je něco velmi volného a úplně jiného, než známe z národních úrovní. A nakonec některé země a frakce – především Německo – trvají na tom, že má být respektován systém špičkových kandidátů.

Jak správně zdůrazňují na serveru Eurointelligence.com: ať se to sestavuje jak chce, ideální kompromisní a rovnovážné řešení neexistuje. Buď je něčeho moc, nebo je toho málo.

Liberálové toho mají moc, nebo naopak málo. Nic nezbude na východ Evropy, nebo pro Němce či Francouze. Pro socialisty to vychází buď špatně, nebo naopak až moc dobře. Případně je málo žen, či dokonce žádné ženy. Zkrátka ve finále někdo hodně prohraje. Něčí zájem vypadne ze hry nebo bude převálcován. Německo, lidovci, socialisti, Francie, ženy nebo východ Evropy. Nebo úplně propadnou „spitzenkandidáti“.

Uvidíme dnes večer, dnes v noci nebo zítra během dne.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!