Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Summit USA se Severní Koreou potopily poznámky o libyjském scénáři

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

PRAHA Ještě před několika týdny Donald Trump spekuloval, že možná dostane Nobelovu cenu za mír pro své diplomatické dovednosti. Ale najednou je summit s KLDR zrušen.

Podle komentátora FT Gideona Rachmana se obě strany zase bijí v prsa a okatě vyzdvihují své jaderné arzenály.

Nyní je tu seriózní riziko, že rétorická bitva bude eskalovat a svět se vrátí do doby, kdy prezident Trump Severní Koreji vzkazoval, že přijde „oheň a běs“.

Podle Rachmana je potíž, že poradcem pro národní bezpečnost se stal John Bolton, který otevřeně hájí vojenskou akci proti Severní Koreji.

Přehnaný optimismus stejně nebyl namístě. Amerika i Severní Korea mají úplně jinou představu o tzv. denuklearizaci. Pro Trumpa to znamená, že se Severní Korea vzdá svých nukleárních zbraní a skončí program jejich vývoje. Pro KLDR je denuklearizace součástí všeobecného odzbrojení na poloostrově, včetně odchodu amerických jednotek z Jižní Koreje.

Summit ale ve skutečnosti potopily Boltonovy poznámky o libyjském scénáři odzbrojení, který by mohl být užitečný pro KLDR. Komunistický vůdce Kim si jistě všiml, že krátce poté, co libyjský vůdce Muammar Kaddáfí odzbrojil, byl také svržen a zavražděn. Ani Trumpovy poznámky, že bude garantována jeho bezpečnost, nepomohly.

V operetě Trumpa a malého „rakeťáčka“ je možné takřka vše.

Poznámka Monitoru JM: Zrušení dohody s Íránem bohužel světu i Kimovi demonstruje jednu věc. Garance platí jenom v rámci jedné administrativy. Polarizace je dnes v USA taková, že nové administrativy v USA demontují práci těch minulých. Jak si pak může být soudruh Kim něčím – tedy nějakou garancí své bezpečnosti – jist?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...