Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Švédský model a na velikosti záleží

Švédský premiér Stefan Lofven na tiskové konferenci ke koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský premiér Stefan Lofven na tiskové konferenci ke koronaviru. | foto: Reuters

Editorial deníku The Wall Street Journal připomíná, že progresivní politici milují Švédsko a vždy říkají, že americká ekonomika by měla být víc jako ta švédská. Zveřejnění dat o propadu ekonomik může znamenat, že s tím souhlasí leckdo, i když z úplně jiných důvodů než progresivisté.

Švédská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o 8,6 procenta, ekonomika eurozóny o 12 procent. Americká ekonomika se propadla meziročně o 33 procent.

Švédsko se tolik nepropadlo proto, že nezavedlo totální karanténu a uzamčení ekonomiky (lockdown). Školy, obchody a restaurace zůstaly celé jaro otevřené. Ekonomický propad je dán hlavně propadem obchodu a exportu – s tím, jak se zavřely sousední ekonomiky. Švédové si vybrali individuální odpovědnost za dodržování sociální či fyzické distance.

Celkové závěry této politiky jsou ale smíšené, především proto, že počet mrtvých na obyvatele je mnohem větší než v Norsku nebo Dánsku, tedy ve srovnatelných zemích. Počet mrtvých na obyvatele je ale ve Švédsku nižší než v Británii, Belgii nebo Španělsku, tedy v zemích, jež zvolily totální karanténu, avšak pozdě. Počet mrtvých ve Švédsku však souvisí také s tím, že pro lidi z pečovatelských domů nebyl dostatek nemocničních lůžek.

Počet nových infekcí ve Švédsku se nyní vyvíjí podobně jako v zemích s karanténou.

Kritici švédské politiky teď tvrdí, že Švédsko mělo jít cestou karantény, protože k recesi tam došlo stejně. Ale na velikosti propadu záleží. Švédsko je v recesi v důsledku uměřené politiky sociální distance, země jako Španělsko čelí depresi způsobené totální karanténou a velkým neštěstím v oblasti zdravotní péče.

Americká progresivní levice nyní propaguje totální karanténu, takže s entuziasmem pro Švédsko to moc nejde dohromady. Oni si to však voliči nějak přeberou.

Mají v Číně kapitalismus, nebo komunismus? To je vděčné téma pro různé podnětné analýzy a diskuse, ale pozoruhodné je, že v Číně nyní zkrachovala banka, jak upozorňuje komentář Peta Sweeneyho na Reuters Breakingviews.

V socialismu, respektive v reálném socialismu, jak si ho pamatujeme my, ale podniky – a banky už vůbec ne – nekrachují. Baoshang je ale poměrně velká banka s aktivy ve výši 83 miliard dolarů. Loni ji převzala čínská vláda, dobrá aktiva převedla do dvou jiných bank a to, co zůstalo, nyní zbankrotuje. Bývalí akcionáři nedostanou nic, drobní střadatelé mají vklady pojištěné na základě zákona, který v Číně platí od roku 2015. Čína bude kompenzovat i vkladatele, kteří spadají do kategorie privátního wealth managementu. Čínská centrální banka také zasahuje na mezibankovním trhu, aby příliš nerostly úroky, za které si banky půjčují mezi sebou.

V případě banky Baoshang bylo zvoleno schéma, které se může opakovat v budoucích případech – s tím, že mnoho čínských bank hlásí podíl špatných úvěrů vyšší než deset procent.

Kdyby šlo o normální tržní ekonomiku, není to nic zajímavého, to je standardní postup. Když jde však o čínský státní kapitalismus nebo kapitalistický komunismus, za pozornost to stojí.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...