Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Švédský model a na velikosti záleží

Švédský premiér Stefan Lofven na tiskové konferenci ke koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský premiér Stefan Lofven na tiskové konferenci ke koronaviru. | foto: Reuters

Editorial deníku The Wall Street Journal připomíná, že progresivní politici milují Švédsko a vždy říkají, že americká ekonomika by měla být víc jako ta švédská. Zveřejnění dat o propadu ekonomik může znamenat, že s tím souhlasí leckdo, i když z úplně jiných důvodů než progresivisté.

Švédská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o 8,6 procenta, ekonomika eurozóny o 12 procent. Americká ekonomika se propadla meziročně o 33 procent.

Švédsko se tolik nepropadlo proto, že nezavedlo totální karanténu a uzamčení ekonomiky (lockdown). Školy, obchody a restaurace zůstaly celé jaro otevřené. Ekonomický propad je dán hlavně propadem obchodu a exportu – s tím, jak se zavřely sousední ekonomiky. Švédové si vybrali individuální odpovědnost za dodržování sociální či fyzické distance.

Celkové závěry této politiky jsou ale smíšené, především proto, že počet mrtvých na obyvatele je mnohem větší než v Norsku nebo Dánsku, tedy ve srovnatelných zemích. Počet mrtvých na obyvatele je ale ve Švédsku nižší než v Británii, Belgii nebo Španělsku, tedy v zemích, jež zvolily totální karanténu, avšak pozdě. Počet mrtvých ve Švédsku však souvisí také s tím, že pro lidi z pečovatelských domů nebyl dostatek nemocničních lůžek.

Počet nových infekcí ve Švédsku se nyní vyvíjí podobně jako v zemích s karanténou.

Kritici švédské politiky teď tvrdí, že Švédsko mělo jít cestou karantény, protože k recesi tam došlo stejně. Ale na velikosti propadu záleží. Švédsko je v recesi v důsledku uměřené politiky sociální distance, země jako Španělsko čelí depresi způsobené totální karanténou a velkým neštěstím v oblasti zdravotní péče.

Americká progresivní levice nyní propaguje totální karanténu, takže s entuziasmem pro Švédsko to moc nejde dohromady. Oni si to však voliči nějak přeberou.

Mají v Číně kapitalismus, nebo komunismus? To je vděčné téma pro různé podnětné analýzy a diskuse, ale pozoruhodné je, že v Číně nyní zkrachovala banka, jak upozorňuje komentář Peta Sweeneyho na Reuters Breakingviews.

V socialismu, respektive v reálném socialismu, jak si ho pamatujeme my, ale podniky – a banky už vůbec ne – nekrachují. Baoshang je ale poměrně velká banka s aktivy ve výši 83 miliard dolarů. Loni ji převzala čínská vláda, dobrá aktiva převedla do dvou jiných bank a to, co zůstalo, nyní zbankrotuje. Bývalí akcionáři nedostanou nic, drobní střadatelé mají vklady pojištěné na základě zákona, který v Číně platí od roku 2015. Čína bude kompenzovat i vkladatele, kteří spadají do kategorie privátního wealth managementu. Čínská centrální banka také zasahuje na mezibankovním trhu, aby příliš nerostly úroky, za které si banky půjčují mezi sebou.

V případě banky Baoshang bylo zvoleno schéma, které se může opakovat v budoucích případech – s tím, že mnoho čínských bank hlásí podíl špatných úvěrů vyšší než deset procent.

Kdyby šlo o normální tržní ekonomiku, není to nic zajímavého, to je standardní postup. Když jde však o čínský státní kapitalismus nebo kapitalistický komunismus, za pozornost to stojí.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...