Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Tábor brexitu na vzestupu

Evropa

  13:06
Britská libra prudce oslabila, na třítýdenní minimum. Informuje o tom agentura Bloomberg. Ostrovní měna reaguje na průzkumy veřejného mínění, protože to aktuálně zase vypadá, že více britských voličů si přeje z EU odejít než v unii zůstat.

Vlajka Velké Británie a Evropské unie na Gibraltaru foto: Reuters

Zatím moc nepomáhá, že britská centrální banka – Bank of England – varuje, že nejistota kolem referenda dopadá na britský ekonomický růst. MMF, OECD a další instituce dokonce varují Brity před ekonomickou katastrofou, avšak ani to zřejmě nemá zásadní vliv.

Za prvé to svědčí o tom, jakou reputaci mají dnes centrální banky, kdysi vážené konzervativní instituce. Jenže to bylo před rokem 2008, tedy předtím, než museli daňoví poplatníci zachraňovat bankovní sektor.

Za druhé se potvrzují předpovědi, že britské referendum bude dramatem do posledních hodin a minut.

Můžeme se utěšovat tím, že v referendech voliči většinou hlasují pro zachování statu quo. Referenda o Maastrichtské (v Dánsku) či Lisabonské smlouvě (v Irsku) a evropské ústavě (Francii) byla referenda o změně a voliči odmítli změny či novoty.

Otázkou ale je, zda je Evropská unie v očích Britů stará vesta. Pokud bude tábor brexitu prezentovat EU jako změněnou či novou nebo jinou apod., může tím sbírat body.

...

Agentura Reuters informuje, že Hillary Clintonová obnovila v průzkumech dvojciferné vedení nad Donaldem Trumpem. V průzkumech z poloviny května to totiž krátce vypadalo, že Trump Clintonovou dohnal.

Možná lidé v průzkumech reagují na ostrou kritiku Trumpovy zahraniční politiky, možná na Trumpovy skandály s univerzitou apod.

Leccos by se ale mohlo změnit, kdyby Hillary Clintonová prohrála s Berniem Sandersem primárky v Kalifornii. Sice by na sjezdu asi neprohrála, ale Trump by získal munici a snáze by ji mohl portrétovat jako slabou a neschopnou kandidátku.

...

Bývalý americký ministr financí Larry Summers se ve Financial Times táže, proč ekonomy tolik fascinuje téma brexitu, když stejně nebezpečné je pro světovou ekonomiku případné zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Rizika pro světovou ekonomiku jsou přitom mnohem vyšší než u brexitu. Trump koketuje s daňovými škrty ve výši deset bilionů (trillions) dolarů, což by zruinovalo veřejné finance.

Navíc na základě zkušenosti vícekrát zkrachovalého developera navrhuje, že by Amerika mohla vyjednávat s věřiteli, že část svého dluhu nesplatí.

Trumpovy protekcionistické nápady v mezinárodním obchodě mohou způsobit globální krizi. A autoritářský styl a kult osobnosti mohou zavinit ztrátu důvěry v americkou vládu. Trump chce obnovit mučení jako nástroj zahraniční politiky a změnit zákon tak, aby mohl trestat média, která se mu nelíbí.

Trhy zjevně zatím nepočítají s tím, že by se Trump mohl prezidentem skutečně stát. Larry Summers se modlí, aby měly ony trhy pravdu.

Debata Jana Macháčka