Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
22. listopadu 2017 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: The New York Times, Američané obvinili zástupce CEFC China

Patrick Ho, zástupce firmy CEFC, je ve vazbě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrick Ho, zástupce firmy CEFC, je ve vazbě. | foto: ČTK

CEFC China je u nás známá firma. Je majitelem pražské fotbalové Slavie a má asi nějaké větší akviziční plány, které ale dosud nebyly realizovány. Pro CEFC China také pracují bývalí vysoce postavení politici z České republiky, jako bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nebo bývalý evropský komisař Štefan Füle.

Proto by nás mělo zaujmout, že americký deník The New York Times přinesl dlouhý článek reportérky Alexandry Stevensonové o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti (Justice Department) právě obvinilo představitele firmy CEFC z korupce.

Podle článku zástupce firmy CEFC Patrick Ho odletěl na podzim 2014 do New Yorku. Měl plán uplácet africké představitele jménem privátního čínského konglomerátu CEFC, který má globální ambice a disponuje obrovským bohatstvím.

Obvinění pana Hoa bylo zveřejněno tento týden, text je k dispozici zde. Ho a jakýsi Cheikh Gadio, bývalý senegalský ministr, který pro Hoa pracoval jako vyjednavač, jsou obviněni z praní špinavých peněz v mezinárodním rozsahu a z porušení zákona o korupčních praktikách v zahraničí. Oba byli o víkendu vzati do vazby.

Obvinění neobsahuje jméno firmy CEFC, ale podle autorky článku je jasné, že se jedná o firmu CEFC China Energy Company.

Na schůzkách v prostorách Organizace spojených národů měl pan Ho vytvořit podmínky pro transfer milionů dolarů na účty ministrů zahraničí Čadu a Ugandy výměnou za těžební práva k nalezištím ropy v obou zemích.

Článek dále popisuje firmu CEFC, která z málo známé čínské společnosti povstala ve velkého hráče v globálním energetickém byznysu s investicemi v Evropě, na Středním východě, v Asii a Africe. V září čínský konglomerát koupil za devět miliard dolarů podíl v ruské ropné firmě Rosněfť. Ta je na americkém sankčním seznamu.

CEFC má podle článku naplňovat čínské globální ambice. To smí jen hrstka vyvolených čínských firem, protože čínská vláda nedávno striktně omezila vývoz kapitálu. CEFC ale velkorysé obchody dělat může.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...