Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: The New York Times, Američané obvinili zástupce CEFC China

Názory

  12:55
CEFC China je u nás známá firma. Je majitelem pražské fotbalové Slavie a má asi nějaké větší akviziční plány, které ale dosud nebyly realizovány. Pro CEFC China také pracují bývalí vysoce postavení politici z České republiky, jako bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nebo bývalý evropský komisař Štefan Füle.

Patrick Ho, zástupce firmy CEFC, je ve vazbě. foto: ČTK

Proto by nás mělo zaujmout, že americký deník The New York Times přinesl dlouhý článek reportérky Alexandry Stevensonové o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti (Justice Department) právě obvinilo představitele firmy CEFC z korupce.

Podle článku zástupce firmy CEFC Patrick Ho odletěl na podzim 2014 do New Yorku. Měl plán uplácet africké představitele jménem privátního čínského konglomerátu CEFC, který má globální ambice a disponuje obrovským bohatstvím.

Obvinění pana Hoa bylo zveřejněno tento týden, text je k dispozici zde. Ho a jakýsi Cheikh Gadio, bývalý senegalský ministr, který pro Hoa pracoval jako vyjednavač, jsou obviněni z praní špinavých peněz v mezinárodním rozsahu a z porušení zákona o korupčních praktikách v zahraničí. Oba byli o víkendu vzati do vazby.

Obvinění neobsahuje jméno firmy CEFC, ale podle autorky článku je jasné, že se jedná o firmu CEFC China Energy Company.

Na schůzkách v prostorách Organizace spojených národů měl pan Ho vytvořit podmínky pro transfer milionů dolarů na účty ministrů zahraničí Čadu a Ugandy výměnou za těžební práva k nalezištím ropy v obou zemích.

Článek dále popisuje firmu CEFC, která z málo známé čínské společnosti povstala ve velkého hráče v globálním energetickém byznysu s investicemi v Evropě, na Středním východě, v Asii a Africe. V září čínský konglomerát koupil za devět miliard dolarů podíl v ruské ropné firmě Rosněfť. Ta je na americkém sankčním seznamu.

CEFC má podle článku naplňovat čínské globální ambice. To smí jen hrstka vyvolených čínských firem, protože čínská vláda nedávno striktně omezila vývoz kapitálu. CEFC ale velkorysé obchody dělat může.

Debata Jana Macháčka

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat