Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: The New York Times, Američané obvinili zástupce CEFC China

Názory

  12:55
CEFC China je u nás známá firma. Je majitelem pražské fotbalové Slavie a má asi nějaké větší akviziční plány, které ale dosud nebyly realizovány. Pro CEFC China také pracují bývalí vysoce postavení politici z České republiky, jako bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nebo bývalý evropský komisař Štefan Füle.

Patrick Ho, zástupce firmy CEFC, je ve vazbě. foto: ČTK

Proto by nás mělo zaujmout, že americký deník The New York Times přinesl dlouhý článek reportérky Alexandry Stevensonové o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti (Justice Department) právě obvinilo představitele firmy CEFC z korupce.

Podle článku zástupce firmy CEFC Patrick Ho odletěl na podzim 2014 do New Yorku. Měl plán uplácet africké představitele jménem privátního čínského konglomerátu CEFC, který má globální ambice a disponuje obrovským bohatstvím.

Obvinění pana Hoa bylo zveřejněno tento týden, text je k dispozici zde. Ho a jakýsi Cheikh Gadio, bývalý senegalský ministr, který pro Hoa pracoval jako vyjednavač, jsou obviněni z praní špinavých peněz v mezinárodním rozsahu a z porušení zákona o korupčních praktikách v zahraničí. Oba byli o víkendu vzati do vazby.

Obvinění neobsahuje jméno firmy CEFC, ale podle autorky článku je jasné, že se jedná o firmu CEFC China Energy Company.

Na schůzkách v prostorách Organizace spojených národů měl pan Ho vytvořit podmínky pro transfer milionů dolarů na účty ministrů zahraničí Čadu a Ugandy výměnou za těžební práva k nalezištím ropy v obou zemích.

Článek dále popisuje firmu CEFC, která z málo známé čínské společnosti povstala ve velkého hráče v globálním energetickém byznysu s investicemi v Evropě, na Středním východě, v Asii a Africe. V září čínský konglomerát koupil za devět miliard dolarů podíl v ruské ropné firmě Rosněfť. Ta je na americkém sankčním seznamu.

CEFC má podle článku naplňovat čínské globální ambice. To smí jen hrstka vyvolených čínských firem, protože čínská vláda nedávno striktně omezila vývoz kapitálu. CEFC ale velkorysé obchody dělat může.

Debata Jana Macháčka

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat