Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Trump, bílí nadřazenci a vyznavači běloby

Názory

  13:30
Snad nemusím zdůrazňovat, že Donald Trump nemá moje sympatie. Vadí mi jeho protekcionismus a izolacionismus, vadí mi jeho estetická záliba v odporném kýči a ve zlatě, která prozrazuje leccos o osobnosti. Vadí mi boj o moc a dvořanské intriky v Bílém domě, které jsou nebezpečné nejen pro Ameriku, ale i pro svět (i když na druhou stranu ideologové z alt-right neboli staré pravice oslabují proti generálům apod.). A výčet by mohl být ještě dlouhý.

Prezident Donald Trump promluvil o shromáždění nacionalistů v Charlottesvillu. Rasismus označil za zlo. foto: Evan Vucci/AP

Celý začátek bych si mohl odpustit. Je tu jen proto, že se chystám zastat se „zlosyna“ Trumpa v té aktuálně nejkontroverznější věci.

Trump totiž čelí zatím snad nejdrtivější vlně odsudků a kritiky kvůli tomu, jak komunikoval ve věci vlny násilností v Charlottesvillu, kde se odehrávaly násilné střety mezi neonacisty a tzv. white supremacist (tedy česky „zastánci nadřazenosti bílé rasy“) a jejich odpůrci. Mimochodem v současných amerických médiích je slovní spojení „white supremacist“ jedno z nejfrekventovanějších, pokud není na úplně prvním místě. Pokud chceme referovat o americkém dění, budeme muset vymyslet rozumný český ekvivalent, ale „bílý nadřazenec“ ani „povyšovatel bělosti“ to jistě nebude. Konflikty v Charlottesvillu vyvrcholily, když dvacetiletý nacista najel autem do davu.

Co tedy ten Trump zase provedl? Nejprve příliš dlouho váhal s vyjádřením odsudku. V sobotu nakonec odsoudil Ku-klux-klan (dále KKK) a nacisty a v úterý nečekaně otočil, když na tiskové konferenci, která měla být o rozpočtu a infrastruktuře, řekl, že násilníci i „dobří lidé“ byli na obou stranách konfliktu či násilností.

Tohle nesmí prezident říci? Proti odstranění sochy generála Leeho přišli totiž demonstrovat nejen nacisté, ale i lidé, kteří prostě nesouhlasí s odstraňováním soch. Nebavíme se přitom o sochách Hitlera, donedávna podobné sochy postav ze své vlastní historie Američané tolerovali. Stačily informační cedule nebo výklad učitele dějepisu.

I u nás jsme prošli dobou boření mariánských pomníků a soch generála Radeckého, dnes bychom je rádi měli zpátky. Odstraňování soch Leninů, Stalinů a Gottwaldů je jiná kategorie, šlo přece o masové vrahy.

Samozřejmě – pokud nějací „good people“ vidí na demonstraci vlajky s hákovými kříži, symboly KKK a podobně, mají se prostě otočit na podpatku a rychle odejít. Museli ale všichni účastníci vidět to, co ukázala televize? To není úplně jisté.

Navíc má Amerika na rozdíl od Evropy jeden „problém“. Svoboda politického projevu je nedotknutelná. V Americe lze mávat nacistickou vlajkou, v Evropě s touto výbavou na demonstraci ani nedojdete. Možná je na čase, aby si Američané změnili zákony a ústavu po evropském vzoru, pokud považují něco takového za naprosto nepřijatelné.

Trump dále řekl: „Budeme odstraňovat i sochy George Washingtona, protože měl otroky?“ Řekl Trump nesmysl, přehnal to? Nikoliv – podle mne pojmenoval trend. Nejdřív dojde na Thomase Jeffersona, pak i na ostatní otrokáře, otce zakladatele. A takový Andrew Jackson už na lavičce historické hanby sedí.

Když v polovině června levicový extremista střílel na kongresmany a senátory v Alexandrii, také ve Virginii, Trump nevyužil příležitosti a neodsuzoval jmenovitě levicový extremismus. Pochválil policisty, vyzval k jednotě, vyjádřil soustrast rodině a podobně. Jak to, že se nedemonstrovalo?

Reakce na Charlottesville a Trumpa naznačují, že americký mainstream musí říkat, že pravicový extremismus a fanatismus je ten nejhorší a že je nebezpečnější než jiné extremismy. A že Amerika směřuje k tomu, že kdo si v historii smočil v konfederaci či otrokářství, bude společensky odsouzen stejně silně, jako je třeba v Evropě odsuzován nacismus.

Debata Jana Macháčka

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat