Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
1. března 2017 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Trump konečně zkusil být státníkem

Donald Trump v Kongresu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v Kongresu | foto: ČTK

Praha Americký prezident Donald Trump promluvil v úterý před oběma komorami Kongresu. Projev trval hodinu a naprostá většina analytiků se shoduje v tom, že důležitá byla především změna tónu. Pokud lze taková slova vůbec ve vztahu k Trumpovi použít, byl to projev relativně smířlivý, otevřenější, optimističtější a kultivovanější než obvykle.

Pokud Trump oslňuje své voliče a fanoušky autenticitou a byla to v kampani i v komunikaci s voliči jeho silná stránka, tentokrát autentický nebyl, projev četl, nijak neimprovizoval. Všichni se shodují, že je škoda, že takto Trump nemluvil ve svém lednovém inauguračním projevu, jehož tón byl spíše zamračený, zlobný a vůči Trumpovým nevoličům nepřívětivý.

Projevu nepředcházely ani ho nenásledovaly žádné tweety, 24 hodin před projevem bylo tweetové ticho. Malý zázrak. Jak dlouho to vydrží?

Ale i v obsahu slibovaných politik se najdou smířlivá gesta. Připravovaný další zákaz migrace či nový exekutivní dekret se nebude týkat těch, kdo už mají do USA vízum. Trump bude asi navrhovat i nějakou formu legalizace nelegální migrace.

Jinak se v obsahu tolik nemění. Trump bohužel potvrdil, že jeho administrativa nebude vždy respektovat Světovou obchodní organizaci (WTO) a potvrdil znovuotevření jednání o NAFTA, tedy severoamerické zóně volného obchodu.

Nás v Evropě zajímá především NATO, takže ocitujme celou pasáž projevu. „Silně podporujeme NATO, alianci, kterou vybudovala zkušenost dvou světových válek, svržení fašismu a studené války, ve které byl poražen komunismus. Ale naši partneři musí plnit své finanční závazky. A nyní, na základě našich silných a upřímných diskusí, to už začínají dělat. Očekáváme, že naši partneři v NATO, na Středním východě a v Pacifiku převezmou přímou a smysluplnou roli v strategických a vojenských operacích a budou se na nich férově finančně podílet.“

To je myslím docela jasné. Vůbec poprvé Trump také spojil NATO s nějakými hodnotami, a i když ty hodnoty definoval historicky, je dobře, že je definoval. O Rusku, ale vlastně o žádných konkrétních zemích kromě Číny (ve vztahu k obchodu), Kanady (ve vztahu k migraci), Francie, Německa a Belgie (ve vztahu k teroristickým útokům) v projevu nic není.

Svůj vztah k Evropské unii Trump bohužel nijak nevyjasnil. Možná slyším trávu růst, ale třeba je narážka zde: „Budeme respektovat historické instituce, ale také budeme respektovat suverénní práva národů. Svobodné národy jsou nejlepším prostředkem k vyjádření vůle lidí.“ Souvisí to s tím, že Trump i jeho poradce Bannon ve vztahu k EU dříve prohlásili, že raději budou USA jednat přímo se členskými státy, nebo s pochvalou brexitu jako vyjádření svobodné vůle lidí?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/machacek-atlanticka-kontrarevoluce-d6x-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A170228_133133_monitor-jana-machacka_ele

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz