Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
18. května 2018 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Trump tlačí na Německo, aby zastavilo Nord Stream 2

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Spuštění plynovodu Nord Stream: ruský premiér Dmitrij Medveděv a německá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spuštění plynovodu Nord Stream: ruský premiér Dmitrij Medveděv a německá... | foto: Reuters

PRAHA Podle amerického deníku The Wall Street Journal navrhuje americký prezident Donald Trump Německu, aby se vzdalo projektu Nord Stream 2, tedy dalšího rusko-německého plynovodu pod Baltským mořem, který se vyhýbá tranzitním zemím a který zvyšuje závislost na Rusku, ale i na Německu.

Trump Německu nabízí, že když se tohoto plynovodu vzdá, vyhne se obchodní válce a americkým tarifům na ocel, hliník a možná i na automobily.

„Trump je obchodník a určitě by mohl proběhnout obchod, kdyby někdo v Německu vstal a řekl: Nebraňte našemu automobilovému průmyslu, ve kterém jsme tak dobří, a my vám pomůžeme s Nord Streamem 2,“ měl říct americkému deníku americký diplomat přítomný nedávnému jednání Trumpa s Merkelovou ve Washingtonu.

Aby se ještě zvýšil nátlak na Německo, seniorní americká diplomatka Sandra Oudkirková řekla novinářům v Berlíně, že firmy účastné v tomto projektu budou čelit americkým sankcím. Podle Kremlu se Američané pouze „snaží podporovat svoje vývozce plynu a bombardují projekt, který je důležitý pro energetickou bezpečnost“.

Hlavní americký argument proti plynovodu Nord Stream 2 je ten, že učiní Ukrajinu jako tranzitní zemi mnohem zranitelnější a méně odolnou vůči ruskému vlivu.

Leckdo v Německu je ovšem přesvědčen, že to Amerika dělá proto, aby přinutila Evropu vybudovat terminály pro dovoz amerického zkapalněného plynu, který je ovšem v průměru o 20 procent dražší než ten ruský.

Jiný zdroj článku z Bílého domu tvrdí, že Trump sice s kancléřkou o obou tématech opravdu jednal, ale obě témata prý zůstávají oddělená.

Kancléřka Merkelová míří dnes do Kremlu a údajně se má pokusit vyjednat kompromis. Tranzit skrze Ukrajinu má být údajně v nějaké formě zachován. Kancléřka už v poslední době jednou řekla, že Nord Stream 2 nesmí Ukrajinu oslabit, což ovšem vypadá jako protimluv.

Navíc momentálně neexistuje legální způsob, jak tento projekt zastavit. Investorem je Gazprom a projekt spolufinancují firmy Engie, OMV, Shell, Uniper a Wintershall. Investoři už do projektu, který začal minul týden, vložili šest miliard dolarů.

Poznámka Monitoru JM: Trochu to vypadá, jako by ten tajemný zdroj vypouštěl skrze deník WSJ k Němcům jakýsi balonek.

Nord Stream 2 je každopádně velmi žhavé téma. Na konferenci Globsec v Bratislavě se proti němu včera velmi ostře vymezil slovenský prezident Andrej Kiska, který ho označil za projev sobectví.

Čtenáře Monitoru JM zvu na mezinárodní konferenci Výzvy pro Evropu, která se koná v pondělí 21. května, i na přidruženou debatu o V4 a EU v neděli 20. května.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

  • 15Diskuse


Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky