Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
14. března 2017 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Trumpův efekt a Rusové v Egyptě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: Reuters

Americká ekonomika vykazuje velice solidní čísla ohledně růstu pracovních příležitostí i zaměstnanosti. Dobrá čísla vykazují především průmysl a stavebnictví.

V únoru bylo vytvořeno 235 000 pracovních míst, v lednu 238 000. Donald Trump tweetuje, že to je jeho zásluha a že už činí Ameriku „znovu velkou“. Více zde:

Ekonomové, které oslovili reportéři Bloombergu, se shodli na tom, že Trumpovi tentokrát zásluhy opravdu nejde odepřít. Byznys podle nich reaguje na jeho příslib snižování daní a odstraňování regulace a byrokracie. Jsou ale i tací, kteří tvrdí, že trhy projevují svůj „animal spirit“ a časem jim dojde, že realita bude za očekáváními zaostávat, případně zjistí, že sliby nepřinesly žádnou substanci.

...

Agentura Reuters přináší informaci o tom, že Rusko začíná rozmisťovat jednotky na východě Egypta, u libyjských hranic. Ruské jednotky mají prý pomáhat libyjskému vojenskému veliteli Chalífovi Haftarovi. Oficiálně to zatím nikdo (ani v Rusku, ani v Egyptě) nepotvrdil.

...

Gideon Rachman píše ve Financial Times o brexitu. Pokud má někdo pocit, že spuštěním článku 50 Lisabonské smlouvy se v celém procesu projeví více jistoty, tak se mýlí. Všechno je zatím zahaleno nejistotou. Autor si pořád myslí, že brexit nedopadne dobře pro Británii ani pro zbytek EU.

Ve hře je příliš neznámých. Nikdo neví, jak se budou vyvíjet jednání a jakou roli v nich budou hrát emoce. Pro začátek obě strany volí tvrdou rétoriku. Pak je tu možný vývoj ve světě. Otazníky kolem Trumpa, Turecka, Ruska. Nesmírně záleží na tom, kdo vyhraje volby v Německu a Francii. Vyhraje-li ve Francii Macron, vyjednávací pozice EU bude tvrdší a sebevědomější.

Pokud budou Británie a EU nakonec obchodovat pouze podle pravidel WTO, důsledky budou neblahé jak pro Británii, tak pro zbytek EU.

Osobně bych si tipnul, že se žádné drama konat nebude. Obě strany zvolí přístup typický pro EU – pomalé propatlávání se dopředu a obtížné hledání kompromisu.

...

Týdeník The Economist konstatuje, že samostatnost Skotska je díky brexitu nyní politicky pravděpodobnější, ale ekonomicky více nesmyslná než v době minulého referenda v roce 2014. Skotsko trpí nízkými cenami ropy a fosilních paliv a jeho ropné rezervy vysychají.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.


  • 2Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky