Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Trumpův zběsilý konec roku a Mattisova rezignace

Názory

  13:23
Zatímco ke konci roku a před Vánoci politici utlumují svou aktivitu a negenerují tolik převratných zpráv, americký prezident Donald Trump připravil rovnou gejzír.

Americký ministr obrany James Mattis hovoří na tiskové konferenci s českým premiérem Andrejem Babišem (není na snímku) 28. října 2018 v Praze. Mattis přijel do ČR při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu. foto: ČTK

Nařídil co nejrychlejší odchod amerických vojáků ze Sýrie, na to reagoval oznámením o odchodu z postu ministra obrany James Mattis a objevila se též informace o omezení amerického kontingentu v Afghánistánu na polovinu.

Ministr obrany Mattis rezignoval, důvodem byla rozepře s Trumpem o odchodu vojáků ze Sýrie

Podle serveru Bloomberg obnoví Mattisova rezignace obavy od Soulu až po Brusel ohledně stability amerických závazků a směřování americké zahraniční politiky pod intuitivním a často chybujícím prezidentem.

Bývalý generál amerických mariňáků byl chápán jako poslední dospělý v místnosti, jako faktor, který mírnil Trumpovu podezíravost vůči tradičním americkým aliancím a zámořským angažmá.

Kromě Afghánistánu a Blízkého východu bude mít Mattisova rezignace dopad i na americko-jihokorejské spojenectví, které chce oslabit Severní Korea, i na Evropu, kde Trumpova kritika NATO provokuje úvahy o zformování kontinentální armády. V případě Jižní Koreje nelze vyloučit, že se znovu vrátí na stůl požadavek na to, aby Jižní Korea platila za svou obranu, a pokud nebude souhlasit, může to vést až k tomu, že se Amerika z Jižní Koreje nakonec také stáhne.

Buď bude zeď, nebo přijdou o ‚vánoční‘ výplaty statisíce lidí. Trump hrozí, že neschválí peníze pro vládu

V případě Afghánistánu to vypadá, že pozice Talibanu posílí, a to jak z hlediska propagandy, tak z hlediska taktiky. Američané se začnou stahovat bez toho, že by Taliban musel v něčem ustoupit.

Mattis byl považován za posledního dospělého v Trumpově okolí: po odchodu ministra zahraničí Rexe Tillersona, poradce pro národní bezpečnost generála McMastera a personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho. Když se Trump otevřeně pustil do kritiky NATO, Jižní Koreje, Německa či Británie, Mattis byl vždy na místě, aby uklidnil frustrované spojence a přesvědčil je, že se Amerika nevydává na scestí.

Babiš přijal amerického ministra obrany Mattise. Mluvili o obchodu, obraně i přítomnosti Česka v Afghánistánu

S Mattisovým odchodem posílí ti, kdo vždy hájí Trumpův názor, jako poradce pro národní bezpečnost John Bolton nebo ministr zahraničí Mike Pompeo. Ve svém prosincovém projevu v Bruselu se Mike Pompeo postavil proti všemu, za co se bral generál Mattis: proti EU, proti OSN i proti dalším mezinárodním organizacím. Buď se mají reformovat, nebo mají být zrušeny.

Dopis generála Mattise na rozloučenou naopak konstatuje, že Amerika „nedokáže plnit roli světového lídra ani chránit svoje zájmy bez silných aliancí a respektu ke spojencům“. Síla amerického národa je podle Mattise „neodmyslitelně spojena s unikátním a komprehenzivním systémem aliancí a partnerství“.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!