Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
6. března 2017 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Turci obviňují Německo z nacistických praktik

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

PRAHA Německo-turecké vztahy jsou pod bodem mrazu, když turecký prezident Erdoğan prohlásil, že „Německo používá nacistické praktiky minulosti“.

Jde o reakci na kauzu, kdy dvě německé městské rady, v Kolíně nad Rýnem a v Gaggenau, zakázaly dvěma tureckým ministrům politická shromáždění, kde měli mluvit s Turky žijícími v Německu.

S tureckým členstvím v EU reálně nikdo nepočítá, faktem ale je, že SPD to stále má v zahraničněpolitickém programu. CDU pořád trvá na privilegovaném partnerství mezi EU a Tureckem. Obojí se brzy změní.

Co ale může Německo dalšího dělat? Za prvé nechce vehnat Erdoğana úplně a se vším všudy do Putinovy náruče (to řekl i německý ministr spravedlnosti Heiko Maas) a za druhé si nemůže dovolit, aby Erdoğan před německými volbami úplně otevřel vrata další vlně uprchlíků.

...

Polsko se dostává do sporu s Evropskou radou, protože polská vláda oznámila, že místo Donalda Tuska nominuje na post prezidenta Evropské rady Jacka Saryusze-Wolského, člena EP za PiS, člověka, který nemá v EU žádnou reputaci a ani v Polsku nezastával žádnou další funkci.

Stávající prezident Donald Tusk má slušnou šanci stát se prezidentem Evropské rady znovu, i navzdory odporu Polska, které ho osočuje z toho, že vystupoval konfrontačně vůči polské vládě a polským národním zájmům, což není pravda, protože Tusk se v tomto ohledu vždy držel velmi zkrátka.

Pokud by měl Tusk pokračovat, bude to mít vážné politické implikace pro vztahy EU a Polska. Precedent vznikne každopádně. Tusk se může stát prvním prezidentem EU navzdory přání země, odkud pochází.

Anebo to bude poprvé, co se někdo mohl stát (pokračovat) prezidentem EU, a jeho mateřská země to odmítla.

...

Alain Juppé podle zprávy Reuters odmítl návrhy, aby se vrátil do hry jako prezidentský kandidát francouzské republikánské pravice, a to přesto, že podle průzkumů, které jeho návrat do hry simulují, by hladce zvítězil nad dalšími třemi současnými kandidáty.

Zároveň vyšel první průzkum (pochopitelně bez Juppého), ve kterém Emmanuel Macron vede (27 procent podpory) nad Marine Le Penovou (25,5 procenta). François Fillon se nezdává, má v tuto chvíli podle průzkumů 19 procent.

...

Podle Rema Kortwega z Centre for European Reform pravicový extremista Geert Wilders v nizozemských volbách vyhraje, i když se do vlády nakonec nedostane. Podle všeho si vyžádá vznik pětičlenné koaliční vlády, takže on povede suverénně největší opoziční stranu, což je pro něj vlastně také vítězství svého druhu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Škoda Rapid Spaceback 1.0 TSI 2018 ·...
Škoda Rapid Spaceback 1.0 TSI 2018 ·...

r.v. 2018, naj. 23 km, benzín, 1. majitel
320 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz