Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Turecko je klíč k řešení uprchlické krize

Migranti při cestě na Západ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti při cestě na Západ. | foto: Reuters

Turecko představuje jeden z nejdůležitějších klíčů k řešení uprchlické krize, resp. k omezení přílivu migrantů do EU, a proto lze považovat za pozitivní věc, že se EU na některých zásadních věcech s Tureckem dohodla.

Na druhou stranu zdaleka nemůžeme ještě mluvit o průlomu a vůbec ne o vítězství. Konzultace musí pokračovat na permanentní bázi a dohodu je třeba doplňovat a průběžně aktualizovat.

Proč je vlastně Turecko oním pomyslným klíčem? Samozřejmě proto, že leží na trase mezi Evropou a Sýrií, Íránem i Irákem. Málokdo u nás bohužel ale ví, že Turecko neuznává směrem k Sýrii ženevskou konvenci a nedává dosud uprchlíkům ze Sýrie žádný oficiální status, pouze status jakéhosi hosta. Uprchlíci ze Sýrie nesmí v Turecku pracovat, jejich děti nemohou chodit do školy apod.

Naprostá většina syrských uprchlíků, kteří přicházejí ze Sýrie do Evropy, neprchá z hořících a rozbombardovaných domů někde v Sýrii, ale po několika (zpravidla asi až po třech) letech pobytu v Turecku, který dále shledali bezvýchodným. Správné pojmenování je, že „prchají před válkou“, ne „z války“. Do Turecka je ale nikdo nemůže vrátit, protože tam – vzhledem ke statusu hosta – jakoby nikdy oficiálně nebyli. Do Sýrie samozřejmě nelze vracet vůbec nikoho, protože tam je podle ženevské konvence ohrožen na životě úplně každý.

Přijde-li uprchlík ze Sýrie, který byl mezitím tři roky v Turecku, do EU, na úřední otázku „odkud jdete“ odpovídá logicky a správně „ze Sýrie“, protože v Turecku tři roky byl a nebyl zároveň. Uprchlíci většinou vypadají zbědovaně, ale to se nelze divit, když se vlečou pěšky bahnem přes celý Balkán.

Jenže změnit tohle Turci neslíbili. Slíbili pouze, že pokud bude uprchlík odjinud než ze Sýrie a Afghánistánu, přijme ho Turecko zpátky.

V táboře jako v kleci

Ze tří miliard eur, které EU Turecku slíbila, bude Turecko zlepšovat podmínky v uprchlických táborech, což se týká hygieny, zdravotnictví, školství apod. Jenže lidé, kteří situaci v Turecku znají, vědí, že uprchlíci nechtějí v táborech být, i kdyby byly ze zlata, cítí se tam jako v kleci, raději bydlí v malých bytečcích a azylech mimo tábor, a pokud to jen trochu jde, pracují načerno.

Turecko v rámci dohody slíbilo Evropské unii, že zatočí s pašeráky lidí a také zesílí námořní ochranu své hranice. Turecký prezident Erdoğan ale hned řekl, že nemůže sám s jistotou zaručit, že se příliv uprchlíků do EU jakkoli sníží.

Jaká jsou vlastně další rizika? Ze slíbených tří miliard eur dá Unie ze společného rozpočtu pouze půl miliardy, zbytek musí členské země přihodit ze svých zdrojů. Lze bohužel čekat vleklé dohadování. Stejně tak je zřejmé, že v dalších letech bude chtít Turecko další peníze.

Turecko má také na stole příslib bezvízového styku. Lze však očekávat, že především Francie nebude moc nadšená z bezpečnostních důvodů. Když se mohou uprchlíci skrývat v migrační vlně, proč by se nemohli v budoucnu někteří skrývat za falešný turecký pas?

Pokud budou autoritativní tendence v Turecku dále zesilovat, bude evropská levice hlasitě proti jakýmkoli ústupkům Turecku apod.

Omezení politiky otevřených dveří

Krom toho je jasné, že má-li se omezit migrace, musí se stabilizovat situace v Sýrii, EU musí chránit vnější i schengenskou hranici a země jako Německo musí ukončit či omezit politiku otevřených dveří.

Ale abychom nebyli jen pesimisté, jistě dává smysl opět zkusit přiblížit Turecko zpátky k evropské orbitě, od které se v posledních letech začalo poněkud vzdalovat.

Zkrácená verze přečtena včera v Českém rozhlase Plus. Následující komentář Marca Championa na Bloombergu je již pár dní starý, ale docela důležitý.

Rusko sice tvrdí, že Turecko sestřelilo ruské letadlo proto, že Ankara obchoduje s Islámským státem a pakuje si na tom kapsy (pozoruhodné je, jak tohle rezonuje a zapouští kořeny hlavně na sociálních sítích a internetu). Jednodušší vysvětlení podle Championa spočívá v tom, že by Rusko udělalo totéž.

Představme si, že by vypukla občanská válka v sousední zemi Ruska, které bylo dlouho součástí ruského impéria. Co by dělalo Rusko, kdyby na hranicích žili etničtí Rusové,na něž útočí armáda sousední země?

Jak vidíte, není to taková hypotéza, v něčem se to podobá východní Ukrajině. Sýrie byla pod otomanskou vládou od roku 1516 do roku 1921. Turkmeni se ocitli na špatné straně hranice. Shodou okolností byl Donbas inkorporován do sovětské Ukrajiny také v roce 1921.

V roce 2011 – když začaly protesty v Sýrii – prohlásil prezident Erdoğan, že Turecko musí nazírat chaos v Sýrii jako domácí problém. Zlobil se, když ho Asad neposlouchal. Brzy po sestřelení letadla Suchoj Erdogan řekl: „Nechceme nic eskalovat, musíme bránit naši bezpečnost a práva našich bratrů.“

Kdyby se NATO angažovalo na východní Ukrajině, netrvalo by Putinovi několik měsíců, než by sestřelil nějaké alianční letadlo kroužící nad jeho hranicí. Trvalo by mu to spíše sotva pár minut.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!