Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Uprchlíci mezi tureckými a ruskými zájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Americký deník The Wall Street Journal upozorňuje na humanitární krizi v Sýrii, která je tak obrovského rozsahu, že hrozí být snad největší a nejhorší v rámci toho, co se v postiženém regionu zatím odehrálo.

V syrském Idlíbu proti sobě stojí turecká vojska na jedné straně a syrská vládní vojska podporovaná Ruskem na straně druhé. Turecká delegace se v pondělí vypravila do Moskvy, aby se pokusila dohodnout příměří. Podle deníku se bojuje o malé území velikosti amerického státu Delaware, jež je poslední baštou rebelů proti Asadovi, podporovaných Tureckem.

Turecko se ocitá uprostřed velké geopolitické hry. Na jedné straně Turecko poněkud rozvolňuje svoji vazbu na USA a další spojence v NATO a v určitém ohledu se přibližuje Rusku, především nákupem ruských prostředků protivzdušné obrany, který rozzlobil Pentagon. Turecko také participuje na plynovodu, který přivádí na jih Evropy ruský plyn.

V Sýrii ale Turecko zvažuje plnohodnotný útok na pozice Asadova režimu, podporovaného ruskou armádou. Turecko vyslalo do Sýrie deset tisíc vojáků a dva tisíce kusů děl, tanků a transportérů. Leckdo se domnívá, že dokonce může dojít k přímé vojenské konfrontaci Turecka právě s Ruskem.

Přitom v září 2018 se Turecko a Rusko dohodly zastavit boje v okolí Idlíbu a do relativně bezpečné enklávy se přesunula spousta civilistů z jiných, válkou mnohem postiženějších oblastí Sýrie. Asadova vojska podporovaná ruským letectvem ale nyní zaútočila na území v okolí Idlíbu, kde ponechala 3,5 milionu lidí v pasti. Podle humanitárních pracovníků se jedná o de facto největší uprchlický tábor na světě.

Rusko vyčítá Turecku, že nedodržuje dohodu ze Soči a nedostatečně rozlišuje normální protiasadovskou opozici od islámských teroristů. O víkendu hovořil s tureckým prezidentem Erdoganem Donald Trump. Ocenil tureckou snahu zabránit humanitární katastrofě, ale vysloveně nedeklaroval americkou pomoc, kdyby ke konfrontaci s Ruskem došlo.

Odhad Monitoru JM:

O co jde Rusku? Podle našeho názoru se Rusové pokusí s Tureckem nějak usmířit, ovšem pouze výměnou za nějakou další bližší spolupráci Turecka s Ruskem, třeba ve věci dalšího nákupu techniky. Kromě toho by Rusku vůbec nevadilo, pokud by poslalo do Evropy další uprchlickou vlnu, a tím oslabovalo a rozkládalo EU. Samo Turecko už nemá kapacitu přijímat další miliony uprchlíků. Mimo to Rusko takto testuje soudržnost NATO apod.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu. (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.