Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Vady na kráse konce restrikcí

Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. | foto: ČTK/AP

V Česku dnes média logicky věnují pozornost tomu, že se otevírá řada obchodů a uvolňují se mnohé restrikce. Deník Financial Times ale otevírá zdrženlivějším zpravodajským článkem, který má titulek „Nové výskyty viru dopadají na úsilí otevřít světové ekonomiky“ a podtitulek „Zdrženlivé kroky Evropy krotí čerstvá infekce v Jižní Koreji, Německu a Číně“.

Článek si můžete přečíst zde

Kromě nás dnes uvolňuje řadu opatření Francie, Španělsko, Dánsko, Norsko a Anglie.

Jižní Korea ale právě znovu uzavřela bary, kluby a zábavu – poté, co úřady spojují nové případy infekce se zábavní čtvrtí v Soulu. Jižní Korea přitom byla ve světě oslavována, jak efektivně utlumila epidemii. Jihokorejský prezident včera varoval, že „uzavřené a přeplněné prostory mohou opět zrodit nebezpečné situace“.

V Německu se po otevření veřejného života opět zvýšilo reprodukční číslo R, dle Institutu Roberta Kocha na 1,1. A v Číně byla znovu zavedena karanténa v některých městech blízko hranic se Severní Koreou.

Situace v Jižní Koreji asi příliš nepotěší ty, kdo se těší na koncerty, diskotéky, do divadla či na sportovní zápasy.

V témže listě se Wolfgang Münchau vrací k rozhodnutí německého ústavního soudu, který se ostře postavil proti nákupu státních dluhopisů členských států Evropskou centrální bankou. 

Svým způsobem je rozhodnutí německých soudců prospěšné. Ukazuje totiž, jak toxická je představa, že eurozóna se může věčně spoléhat pouze na centrální banku a její odhodlání napínat evropské zákony až na samotný kraj.

ECB bude nadále kupovat aktiva a pomáhat v době krize. Rozhodnutí soudu ale znamená, že těch aktiv bude ECB držet méně a bude tak smět činit pouze po omezenou dobu. Soud mimochodem říká, že ECB bude muset jasně deklarovat, dokdy nakoupená aktiva prodá, a k tomu musí mít plán. Soud bude též rigorózně zkoumat proporcionalitu aktiv nakoupených centrální bankou. Soud několikrát konstatuje, že jeho zjištění jsou „samozřejmá“ a „evidentní“.

Komentátor nedoporučuje, aby ECB v nákupu pokračovala bez účasti Bundesbanky coby největšího akcionáře ECB. To by opravdu mohlo skončit rozpadem eurozóny.

Münchau si myslí, že se EU má postavit problémům eurozóny čelem: k nedostatku konvergence mezi severem a jihem, k udržitelnosti dluhu a společnému dluhovému financování.

Německý ústavní soud prý nemůže zakázat Evropské komisi vydat věčný dluhopis. Když bude ručit EU jako entita, německý soud tam také nedosáhne. Pokud budou ručit jednotlivé státy, může soud participaci Německa na takovém programu též omezit.

Americký deník The Wall Street Journal zase upozorňuje, že restart ekonomiky může zastavit hrozící série žalob, které se v posledních dekádách staly nepříliš vábným koloritem amerického života a systému. Nemluví se o žalobách za ušlý zisk za uzavřený podnik, ale především o žalobách zaměstnanců, že je zaměstnavatel nedostatečně chránil či ochránil před nákazou. Nemusí jít nutně pouze o zaměstnance třeba newyorského dopravního podniku, ale i o cestující, kteří si mohou stěžovat, že se nakazili v metru, či o nemocné a zdravotní sestry, kteří se nakazili v nemocnici.

Republikáni chtějí bránit podniky před těmito žalobami zákonem a už podané žaloby zrušit. Demokraté osočují republikány, že pomáhají jen velkým korporacím. Deník WSJ konstatuje, že Kongres schválil tři biliony dolarů na pomoc nemocnicím, firmám, místním vládám a municipalitám. Peníze mají chránit pracovní příležitosti a ekonomiku, ne skončit na účtech velkých právnických firem a advokátů. Vláda má právo pomoci podnikům znovu se otevřít a začít fungovat, aniž by byly vystrašeny z likvidačních žalob.

V rámci negativních predikcí a různých varování třeba sem tam potěší i dobrá zpráva. Kdo si ještě pamatuje lednové zabití generála Sulejmáního? Každopádně když americké rakety zabily nejdůležitějšího íránského generála, když byl zrovna na návštěvě v Bagdádu, leckdo predikoval, že Američané budou z Iráku s ostudou vyhnáni.

Eli Lake na serveru Bloombergu ale konstatuje, že nyní – o čtyři měsíce později – nejenže Američané v Iráku stále jsou, ale za nového dočasného premiéra Al-Kadhímího dokonce výrazně oslabuje vliv Íránu v Iráku.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...