Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Velké americké drama začíná

Názory

  12:29
Podle Edwarda Luceho ve Financial Times začalo v Americe zatím nejchytlavější politické drama, nominací Donalda Trumpa americké volby de facto začaly naplno. Americká politika už nebude nikdy stejná. Když Trump oznámil kandidaturu, všichni jsme se váleli smíchy po zemi, píše autor. A teď je republikánským nominantem.

Republikánský kandidát Donald Trump. foto: Reuters

Vůbec poprvé v moderní historii zvolila Amerika někoho, kdo je proti svobodnému obchodu a globalizaci. Ještě nikdy GOP, tedy „Velká stará strana“, jak se jí říká, neobrátila svůj program totálně naruby.

Ve hře je americké místo ve světě, soutěž mezi Trumpem a Clintonovou zatřese lecčím. Zapomeňte na souboj mezi demokraty a republikány. Bude to boj povstalců s establishmentem, boj slovní nevybíravosti s politickou korektností, bude to boj nacionalistického populismu s konvenčním internacionalismem.

Taky to bude souboj s někým, kdo nebyl ještě nikam zvolen, a někým, kdo se na tuhle chvíli připravoval celý život.

Trump po cestě pozurážel tolik lidí a skupin obyvatel, že by teoreticky neměl mít žádnou šanci, jenže když překvapivě vyhrál přízeň republikánů, proč by nemohl překvapit znova?

Republikánské konzervativní hnutí „Never Trump“ se podle autora brzy promění v „Hello Trump“, žádný bojovný sjezd Republikánské strany se v červenci konat nebude. Místo toho bude Trump v Clevelandu korunován.

Ekonom Nouriel Roubini se pro Project Syndicate rozepsal o neutěšeném stavu světové ekonomiky. MMF a další instituce nedávno snížily odhady světového růstu. Asi to nepřekvapí. Světová ekonomika má málo světlých bodů a příliš mnoho bodů zhasínajících.

Průměrný ekonomický růst v USA činí poslední dva kvartály pouhá dvě procenta. Další měnové uvolnění v Evropě pomohlo celkovému oživení, ale potenciální růst v zemích eurozóny činí necelé jedno procento. V Japonsku dochází dech modelu „abenomics“, ekonomika zpomaluje a je blízko recesi. Ve Velké Británii nejistota ohledněbrexitu znamená, že firmy odkládají investice a přijímání nových pracovních sil. A další vyspělé země jako Kanada, Norsko a Austrálie trpí poklesem cen surovin. Co země BRICS? Brazílie a Rusko jsou v recesi, Jižní Afrika sotva roste, Čína prožívá prudké strukturální zpomalení a podle hesla mezi slepými jednooký králem se daří Indii. Potenciální růst se zhoršuje ve vyspělém světě i na nových trzích, nedostatek investic implikuje pokles produktivity apod.

To všechno bude trvat dlouho a autor rozsáhle vysvětluje, proč tomu tak je. Dobře formulovaný a důležitý je poslední odstavec.

Takže ještě dlouho zůstaneme ve stavu, kterému MMF říká „nový průměr“, Larry Summers „setrvalá stagnace“ a Číňané „nová normalita“.

Jenže není nic normálního či zdravého na výsledcích ekonomik, které prohlubují ekonomickou nerovnost a vyvolávají odprava doleva drsnou populistickou reakci, jež míří proti obchodu, globalizaci, technologické inovaci, trhu a migraci.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnosti.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!