Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Vnitřní a vnější EU. Brexit jako příležitost?

Velká Británie se rozhodla pro odchod z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Británie se rozhodla pro odchod z Evropské unie. | foto: ČTK

Deník The New York Times, který jistě nelze podezírat ze sympatií k Donaldu Trumpovi, přiznává, že situace s kolapsem Clintonové v New Yorku na nedělním pietním aktu připomínajícím 11. září představuje pro demokratickou kandidátku vážný problém.

Nejde tolik o obavy Američanů z jejího celkového zdravotního stavu (o něj jde také), nýbrž o otázku důvěry. Clintonová od pátku věděla, že má zápal plic, a přestože od té doby několikrát vystoupila na tiskových konferencích, nepřiznala to. Mohla to přitom včas říct a vzít si volno na doléčení. Američané mohou mít pocit, že jim dokáže leccos důležitého tajit, když na to přijde. Je přitom paradoxní, že v jiných otázkách transparentnosti (daně, příjmy, financování kampaně) Clintonová nad Trumpem jasně vede.

...

Bill Schneider se na Reuters dívá, jakou roli hraje vzdělání v amerických volbách. Od 60. let se rozvíjí jistý vzorec voličského chování. Čím vyšší příjem, tím pravděpodobněji volíte republikány. Čím vyšší vzdělání, tím pravděpodobněji volíte demokraty. Bohatí tak hájí svůj konzervativní ekonomický zájem, vzdělaní hájí své (liberální, resp. levicové) kulturní hodnoty.

Co se děje s těmi, kteří jsou bohatí a vzdělaní zároveň? Sociologové říkají, že jsou pod „křížovým tlakem“, jsou taženi různými směry. Když budou volit podle svých zájmů, budou volit republikány; když budou volit podle svých hodnot, budou volit demokraty.

Ve volbách v roce 2012 byl republikánský kandidát Mitt Romney jasným princem bohatství a Barack Obama princem vzdělání. Oba vysloveně reprezentovali dvě konkurující si elity, které byly ve válce po desetiletí. Přitom oba vystudovali Harvard, který má „na starosti“ produkci elit.

Demokraty trápí jejich slabost u bílé pracující třídy (working class). Ta už ale dávno není tak dominantní. V roce 1980 to bylo 65 procent voličů, v roce 1988 pak 54 procent voličů a v roce 2012 už jenom 36 procent. Letos jsou to tedy republikáni, kdo má větší problém.

Demokraté získávají mezi voliči, kteří dosáhli „college vzdělání“ (vyšší střední nebo bakalářské vzdělání, porovnáno evropskými standardy) – ti se významně odvracejí od republikánů...

Zdravotní problémy Clintonové by se mohly stát novým zdrojem rozdělení voličstva. Méně vzdělaní věří konspirativním teoriím o tom, že Clintonová něco tají. Clintonová zase označila polovinu Trumpových voličů za „zavrženíhodné, nechutné, rasisty, homofoby, islamofoby a xenofoby“. Trump ji zase odsoudil, že pohrdá obyčejnými, „každodenními“ (everyday) Američany.

Moje poznámka: Tak nevím, jestli je to dobrá strategie, útočit místo na Trumpa na jeho voliče. Myslím, že je lepší se o ty voliče zajímat.

...

Gideon Rachman se ve svém sloupku pro FT jednoznačně staví za dvourychlostní Evropu. Německý vicekancléř za SPD Sigmar Gabriel zopakoval, že Británie si nemůže brát z EU jenom hezké věci bez toho, aby za to zaplatila.

Podle Rachmana je to emočně a politicky pochopitelné, ale je to chyba. Místo přistupování k brexitu jako k hrozbě má EU využít příležitosti a začít dojednávat nový vztah k Unii, který může být receptem pro ostatní. S přílišnou integrací EU nesouhlasí kromě zemí V4 ani Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, možná ani Irsko. Tak proč nevytvořit vnitřní EU a vnější EU, ve které by Británie mohla zůstat?

Samozřejmě tu je spousta problematických detailů. Bude Francie v jádru, nebo mimo ně? Uvidíme příští rok po francouzských prezidentských volbách. Mohou být členské země eurozóny (Slovensko, Slovinsko, baltské státy) v jádru, nebo mimo ně?

Paradoxně Rachman nezmiňuje dvě věci. Německo se zatím rozhodně nechce více integrovat s jižním křídlem eurozóny a platit za ně dluhy. Bylo by to sice ekonomicky a institucionálně logické, ale politicky to nejde.

A za druhé je to pro země v bývalé sovětské sféře vlivu věc geopolitická. Při dvourychlostní EU hrozí silnější ruský vliv v té „vnější EU“.

Na příkladu Turecka vidíme, že samo NATO není zárukou příslušnosti k Západu.

Čtenáře Monitoru JM zvu na mezinárodní konferenci o Evropě, která se koná 19. září.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...