Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
12. května 2017 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Vrum, vrum – Německo si spokojeně vrčí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
německá vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy německá vlajka | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Vrum, vrum – motor německé ekonomiky si spolehlivě a spokojeně brumlá a vrčí. Jen v prvním čtvrtletí vzrostl výkon německé ekonomiky o 0,6 procenta. Na počátku supervolebního roku pro Evropu a před podzimními volbami v Německu překonává německá ekonomika svým výkonem všechny rivaly, konstatují dnešní Financial Times.

Jejich text najdete zde. Zážehy probíhají rovnoměrně ve všech válcích motoru německého automobilu. Roste obchod, rostou investice a roste i spotřeba domácností. V Německu pracuje nyní 43,7 milionu lidí, což je o 638 tisíc více než v roce 2016. Za poslední rok poklesla nezaměstnanost v Německu na nejnižší úroveň od sjednocení a nedostatek pracovních sil už se projevuje vyšším tlakem na růst mezd.

Inflace v Německu se přibližuje dvěma procentům, což je takový ten zdravý normál, který si makroekonomové většinou chválí.

Volby v Německu se konají v září a ekonomické výsledky nasvědčují tomu, že kancléřka Merkelová odrazí nástup Martina Schulze a budou ji podle všeho čekat další čtyři roky v úřadu.

Pro českou ekonomiku je výkon té německé velice dobrou zprávou. Navíc má Německo rezervy, kterými může v budoucnu vyrovnávat případné výpadky poptávky. A česká ekonomika má zase rezervy v investicích – peníze a zdroje má, ale potřebuje investice „odšpuntovat“.

...

Přesto mezinárodní instituce Německo kritizují, je to pořád dokola každý rok. Stěžuje si Evropská komise, OECD i MMF. Na serveru Eurointelligence.com píší, že novinkou je, že Německo už odmítá závěry mise MMF ještě předtím, než budou zveřejněny.

MMF prý bude navrhovat posun zdanění směrem k danění bohatství a nemovitostí, kde je menší prostor pro relokaci. Německé ministerstvo financí se už dopředu brání tím, že německá vláda přerozděluje nejvíce z HDP v Evropě, tedy kromě Belgie a Rakouska.

MMF bude prý tradičně požadovat vyšší růst mezd, redukci obchodního přebytku a zvýšení státních investic. I v této věci je německé odmítnutí očekávatelné.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 4Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz